Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie tymczasowe
Data 22 października 2013
Miejsce publikacji
OTK ZU 7A/2013, poz. 113
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [43 KB]
Postanowienie Tymczasowe z dnia 22 października 2013 r. sygn. akt SK 59/13
przewodniczący: Andrzej Rzepliński
sprawozdawca: Teresa Liszcz
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
I - część historyczna
II - uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie tymczasowe
Data 22 października 2013
Miejsce publikacji
OTK ZU 7A/2013, poz. 113

113/7A/2013

POSTANOWIENIE TYMCZASOWE
z dnia 22 października 2013 r.
Sygn. akt SK 59/13

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Andrzej Rzepliński - przewodniczący
Teresa Liszcz - sprawozdawca
Stanisław Rymar
Piotr Tuleja
Andrzej Wróbel,
po rozpoznaniu, na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 października 2013 r., wniosku Z.O. o zawieszenie wykonania wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie, złożonego wraz ze skargą konstytucyjną o zbadanie zgodności:
art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012 r. poz. 124, ze zm.) w zakresie, w jakim dopuszcza możliwość orzeczenia przepadku przedmiotu przestępstwa oraz przedmiotów i narzędzi, które służyły lub były przeznaczone do jego popełnienia, nawet jeżeli nie były one własnością sprawcy, niezależnie od winy osoby będącej właścicielem przedmiotu objętego przepadkiem, z art. 2 w związku z art. 42 ust. 1, art. 31 ust. 3 w związku z art. 21 i art. 64 ust. 1 i 3 oraz art. 32 w związku z art. 64 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
postanawia:
1. Na podstawie art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, z 2000 r. Nr 48, poz. 552 i Nr 53, poz. 638, z 2001 r. Nr 98, poz. 1070, z 2005 r. Nr 169, poz. 1417, z 2009 r. Nr 56, poz. 459 i Nr 178, poz. 1375, z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 i Nr 197, poz. 1307 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654) wstrzymać wykonanie punktu XII wyroku Sądu Okręgowego, w części dotyczącej przepadku na rzecz Skarbu Państwa samochodu osobowego, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy o sygn. SK 59/13.
2. Postanowienie tymczasowe doręczyć niezwłocznie skarżącemu, Sądowi Okręgowemu w Olsztynie, Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Olsztynie oraz Naczelnikowi Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany w Warszawie.

Uzasadnienie:

I

Pismem z 5 kwietnia 2013 r. Z.O. wystąpił ze skargą konstytucyjną dotyczącą niezgodności art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012 r. poz. 124, ze zm.; dalej: ustawa antynarkotykowa) w zakresie, w jakim dopuszcza możliwość orzeczenia przepadku przedmiotu przestępstwa oraz przedmiotów i narzędzi, które służyły lub były przeznaczone do jego popełnienia, nawet jeżeli nie były one własnością sprawcy, niezależnie od winy osoby będącej właścicielem przedmiotu objętego przepadkiem, z art. 2 w związku z art. 42 ust. 1, art. 31 ust. 3 w związku z art. 21 i art. 64 ust. 1 i 3 oraz art. 32 w związku z art. 64 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Wniósł równocześnie o „zawieszenie wykonania postanowienia o przepadku pojazdu (…) wydanego przez Sąd Okręgowy w Olsztynie”.
Zarządzeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z 11 września 2013 r. skardze nadany został bieg celem jej merytorycznego rozpoznania.

II

Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
1. Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.; dalej: ustawa o TK), Trybunał Konstytucyjny może wydać postanowienie tymczasowe o zawieszeniu lub wstrzymaniu wykonania orzeczenia w sprawie, której dotyczy skarga konstytucyjna, jeżeli wykonanie wyroku, decyzji lub innego rozstrzygnięcia mogłoby spowodować skutki nieodwracalne, wiążące się z dużym uszczerbkiem dla skarżącego lub gdy przemawia za tym ważny interes publiczny lub inny ważny interes skarżącego. Postanowienie to jest rozstrzygnięciem formalnym i akcesoryjnym, o ograniczonym zasięgu czasowym. Zapada ono na posiedzeniu niejawnym, nie kończy postępowania, nie ma charakteru ostatecznego (może zostać uchylone w razie ustania przyczyn, dla których zostało wydane) i może wywierać skutki jedynie w toku postępowania. Tylko w ten sposób Trybunał Konstytucyjny, będący „sądem prawa”, nie zaś „sądem faktów”, może ingerować − w zakresie ograniczonym przedmiotowo i czasowo − w toczące się postępowania w indywidualnych sprawach, z uwagi na ustawowo określone szczególne okoliczności. W literaturze przedmiotu podkreśla się, że postanowienie Trybunału Konstytucyjnego ma charakter prewencyjny, łączący się z dwoistym charakterem skargi konstytucyjnej, będącej zarazem środkiem ochrony wolności i praw oraz środkiem wszczęcia postępowania o uchylenie niekonstytucyjnego aktu normatywnego. Procedura ochrony praw i wolności w trybie skargi konstytucyjnej prowadzi − przez stwierdzenie niekonstytucyjności aktu normatywnego i jego uchylenie − do wszczęcia postępowania o zmianę treści orzeczenia, może zatem zaistnieć konieczność zawieszenia bądź wstrzymania jego wykonania (tak: Z. Czeszejko-Sochacki, L. Garlicki, J. Trzciński, Komentarz do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, Warszawa 1999, s. 173).
2. Z akt sprawy wynika, że skarżący Z.O. jest właścicielem samochodu osobowego (dalej: pojazd). Pojazd ten wypożyczył synowi swej konkubiny (dalej: użytkownikowi), który dokonał przeróbki polegającej na skonstruowaniu skrytki w górnej części baku paliwowego, zamaskowanej przerobionymi elementami bagażnika. Tak przerobiony pojazd posłużył użytkownikowi do popełnienia przestępstwa określonego w art. 55 ust. 1 w związku z art. 3 ustawy antynarkotykowej (ściśle: przywozu z Holandii do Polski niemal 6,5 kg marihuany). Za czyn ten użytkownik został skazany wyrokiem Sądu Okręgowego w Olsztynie (dalej: wyrok) na karę trzech lat pozbawienia wolności i stu stawek dziennych grzywny w wysokości pięciuset złotych każda (pkt V sentencji).
Sąd, działając na podstawie art. 70 ust. 1 ustawy antynarkotykowej, orzekł ponadto przepadek pojazdu, na rzecz Skarbu Państwa (pkt XII sentencji). Uzasadniając to rozstrzygnięcie, sąd wziął pod uwagę, że pojazd został przerobiony do przemytu środków odurzających przez zamontowanie specjalnej skrytki, zamaskowanej przerobionymi elementami bagażnika. Sąd potwierdził, że pojazd stanowi własność świadka (w niniejszej sprawie – skarżącego) i – zdaniem sądu – „jak się wydaje został przerobiony bez jego zgody”. Stwierdził jednak, że fakt ten nie ma znaczenia, a właściciel pojazdu może dochodzić naprawienia szkody wyłącznie od użytkownika.
Sąd Apelacyjny w Białymstoku, obniżył użytkownikowi stawkę dzienną grzywny do kwoty dwustu złotych, a w pozostałym zakresie wyrok sądu pierwszej instancji utrzymał w mocy.
3. Trybunał Konstytucyjny uznaje, że za wstrzymaniem wykonania punktu XII wyroku, w części dotyczącej samochodu osobowego, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy o sygn. SK 59/13 przemawia po pierwsze to, iż wykonanie środka karnego spowodowałoby dla skarżącego skutki nieodwracalne, wiążące się z dużym uszczerbkiem majątkowym, po wtóre zaś to, iż skarżący nie tylko nie był sprawcą przestępstwa (popełnionego przy użyciu stanowiącego jego własność pojazdu przez inną osobę), lecz także nie miał z popełnionym przestępstwem związku (w szczególności nie był podżegaczem, pomocnikiem ani „beneficjentem” przestępstwa).
Trybunał Konstytucyjny podkreśla jednak, że wydanie postanowienia tymczasowego w żadnej mierze nie przesądza o kierunku merytorycznego rozstrzygnięcia o zarzutach stawianych w skardze konstytucyjnej art. 70 ust. 1 ustawy antynarkotykowej, choćby w kontekście ujawnienia się okoliczności, o których mowa w art. 39 ust. 1 ustawy o TK.
Z tych względów Trybunał Konstytucyjny postanowił jak w sentencji.
Exception '' occured!
Message:
StackTrace:
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej