Proszę czekać trwa pobieranie danych

Zdanie odrębne

sędziego TK Piotra Pszczółkowskiego
do wyroku Trybunału Konstytucyjnego
z dnia 6 kwietnia 2016 r. w sprawie o sygn. P 5/14
Na podstawie art. 99 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1064, 1928, 2129, 2147 i 2217), zgłaszam zdanie odrębne do całości wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 kwietnia 2016 r. w sprawie o sygn. P 5/14.
Wyrok zapadł w sprzeczności z przepisami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z dnia 25 czerwca 2015 r. (Dz. U. poz. 1064, ze zm.; dalej: ustawa o TK), zmienionymi obowiązującą w dniu orzekania ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 2217; dalej: ustawa o zmianie ustawy o TK).
Trybunał Konstytucyjny przyjął w niniejszej sprawie, że na dzień orzekania tryb postępowania przed Trybunałem reguluje ustawa o TK w kształcie określonym wyrokiem TK wydanym w sprawie o sygn. K 47/15. Trybunał przyjął, że ustawa o zmianie ustawy o TK utraciła moc obowiązującą. Założenia powyższe są sprzeczne z przepisami art. 190 ust. 1 i 2 Konstytucji. Orzekając w sprawie niniejszej Trybunał powinien stosować przepisy ustawy o TK zmienione obowiązującą ustawą o zmianie ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r.
Zaznaczam, że podtrzymuję pogląd o wadliwości zastosowanej przez Trybunał procedury i niewłaściwym składzie orzekającym Trybunału w sprawie o sygn. K 47/15, wyrażony w zdaniu odrębnym do wyroku Trybunału z 9 marca 2016 r. Na potrzeby niniejszej sprawy rozważam jedynie formalne aspekty wejścia w życie tego wyroku i skutków wejścia w życie tego orzeczenia, wynikające z art. 190 ust. 2 i 3 Konstytucji.
Z art. 190 ust. 3 Konstytucji wynika, że orzeczenia TK wchodzą w życie z dniem ogłoszenia. Z chwilą ogłoszenia – w braku określenia przez TK w wyroku innego terminu – następuje również utrata mocy obowiązującej aktu normatywnego, który był przedmiotem orzeczenia. Przyjęcie przez ustrojodawcę w art. 190 ust. 3 Konstytucji, że orzeczenie TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia nawiązuje do art. 190 ust. 2 Konstytucji i oznacza, że chodzi o wskazane w art. 190 ust 2 Konstytucji ogłoszenie orzeczenia TK w tym organie urzędowym, w którym będący przedmiotem orzeczenia Trybunału akt normatywny był opublikowany. W przypadku orzeczenia TK z 9 marca 2016 r. w Dzienniku Ustaw. Dopiero na skutek tej opisanej w art. 190 ust. 2 Konstytucji publikacji, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wejdzie w życie i wywoła skutki derogacyjne w nim przewidziane. Wskazać należy, że wyrok TK o sygn. K 47/15 nie zawierał (oprócz orzeczenia w zakresie art. 44 ust. 1 ustawy o TK, który utraci moc obowiązującą po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku) określenia innego niż data ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw terminu utraty mocy obowiązującej ustawy o zmianie ustawy o TK.
Tryb ogłaszania orzeczeń TK jest wprost regulowany w art. 190 ust. 2 Konstytucji. Przepis ten precyzyjnie wskazuje, że wskazany art. 190 ust. 3 Konstytucji skutek w postaci utraty mocy obowiązującej będącego przedmiotem orzeczenia TK aktu normatywnego następuje dopiero w wyniku ogłoszenia orzeczenia TK w sprawach wymienionych w art. 188 Konstytucji w tym organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony albo w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ,,Monitor Polski”. Z art. 190 ust. 3 Konstytucji jasno wynika, że nie może pozbawić i nie pozbawia mocy prawnej aktu normatywnego orzeczenie Trybunału ogłoszone jedynie na rozprawie, czy ogłoszone w wydawanym na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o TK zbiorze orzeczeń ,,Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Zbiór Urzędowy”. Przeciwnie z analizy wskazanych przepisów Konstytucji wprost wynika, że ustawa o zmianie ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r. utraci moc obowiązującą dopiero na skutek ogłoszenia orzeczenia TK wydanego w sprawie o sygn. K 47/15 w Dzienniku Ustaw. Orzeczenie TK z 9 marca 2016 r. nie zostało do momentu wydania wyroku w niniejszej sprawie opublikowane. Zgodnie z art. 190 ust. 2 i 3 Konstytucji nie weszło w życie i nie wywołało skutku w postaci utraty mocy obowiązującej ustawy o zmianie ustawy o TK, która nadal obowiązuje.
Stosownie do zapisu art. 2 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o TK, w niniejszej sprawie powinien orzekać pełny skład Trybunału z udziałem co najmniej trzynastu sędziów Trybunału (art. 2 ust. 1 zdanie drugie ustawy o zmianie ustawy o TK w związku z art. 44 ust. 3 ustawy o ustawy o TK w brzmieniu nadanym ustawą o zmianie ustawy o TK). Stosownie do treści art. 2 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o TK w postępowaniu w sprawie o sygn. P 5/14 termin rozprawy powinien zostać wyznaczony po upływie trzech miesięcy od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie. Termin rozprawy – 6 kwietnia 2016  r. – został wyznaczony z uchybieniem tego terminu. Wymogiem wynikającym z art. 2 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o TK dotyczącym sprawy o sygn. P 5/14 jest obowiązek wyznaczenia terminu rozprawy w sprawie niniejszej według kolejności wpływu spraw do Trybunału. Żaden ze wskazanych wyżej warunków określonych w art. 2 ustawy o zmianie ustawy o TK nie został w niniejszej sprawie spełniony.
Do momentu wejścia w życie orzeczenia TK z 9 marca 2016 r., wydanego w sprawie o sygn. K 47/15 i utraty mocy obowiązującej ustawy o zmianie ustawy o TK, zgodnie z art. 190 ust. 2 i 3 Konstytucji Trybunał Konstytucyjny ma obowiązek stosować w postępowaniu przed TK przepisy ustawy o zmianie ustawy o TK, w tym wskazany wyżej przepis art. 2 ustawy o zmianie ustawy o TK. Trybunał ma także obowiązek stosować ustawę o TK w brzmieniu nadanym ustawą o zmianie ustawy o TK.
Z uwagi na podległość każdego sędziego TK, w tym jego Prezesa w sprawowaniu urzędu przepisom Konstytucji, pismem z 5 kwietnia 2016 r. zwróciłem się do Prezesa TK, aby poprzez wydanie właściwego zarządzenia dokonał w zakresie trybu postępowania Trybunału w niniejszej sprawie zmian, które umożliwiłyby Trybunałowi Konstytucyjnemu wydanie orzeczenia, zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, regulującym tryb postępowania przed TK tj. ustawą o TK w brzmieniu nadanym ustawą z 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o TK. Prezes TK nie zmienił zarządzenia o wyznaczeniu terminu rozprawy, a wyrok w sprawie niniejszej zapadł w składzie sprzecznym z obowiązującym w chwili orzekania art. 44 ust. 3 ustawy o TK, w brzmieniu nadanym ustawą o zmianie ustawy o TK.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej