Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 18 kwietnia 2013
Miejsce publikacji
OTK ZU 2B/2013, poz. 214
Skład
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [51 KB]
Postanowienie z dnia 18 kwietnia 2013 r. sygn. akt Ts 178/12
przewodniczący: Andrzej Wróbel
sprawozdawca: Maria Gintowt-Jankowicz
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 18 kwietnia 2013
Miejsce publikacji
OTK ZU 2B/2013, poz. 214
Skład

214/2B/2013

POSTANOWIENIE
z dnia 18 kwietnia 2013 r.
Sygn. akt Ts 178/12

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Andrzej Wróbel - przewodniczący
Maria Gintowt-Jankowicz - sprawozdawca
Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym zażalenia na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 grudnia 2012 r. o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej Fundacji „SP” jak słońce na przyszłość,
postanawia:
nie uwzględnić zażalenia.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej z 19 lipca 2012 r. Fundacja „SP” jak słońce na przyszłość (dalej: skarżąca, fundacja) zarzuciła, że art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, ze zm.) jest niezgodny z art. 2, art. 9 i art. 64 Konstytucji. W ocenie skarżącej zakwestionowany przepis „narusza prawo własności poprzez nieproporcjonalne ograniczenie dysponowania majątkiem własnym i użyczonym i związanymi z nimi prawami nabytymi na stałe związanymi z własnością ruchomą i nieruchomą”.
Skargę konstytucyjną złożono w związku z następującym stanem faktycznym. W piśmie z 24 listopada 2009 r. skarżąca zgłosiła Wojewodzie Świętokrzyskiemu zamiar zrekonstruowania drewnianego budynku usytuowanego w Kielcach. Prezydent Miasta Kielce wystąpił ze sprzeciwem do zgłoszenia (decyzja z 8 grudnia 2009 r., nr 11/I/2009), ponieważ planowane roboty wymagały – w jego ocenie – uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto wskazał, że decyzją z 30 grudnia 1994 r. (znak: UAN.I-7352/117/94) wyłączył sporny budynek z użytkowania i nakazał jego rozbiórkę. Od sprzeciwu skarżąca wniosła odwołanie, jednakże w decyzji z 1 lutego 2010 r. (znak: IG.I.7111-14A-1/10) Wojewoda Świętokrzyski utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 28 maja 2010 r. (sygn. akt II SA/Ke 166/10) oddalił skargę na decyzję Wojewody Świętokrzyskiego. W uzasadnieniu wyroku stwierdził, że oddalenie skargi jest uzasadnione wcześniejszą decyzją o rozbiórce budynku z 30 grudnia 1994 r. Sąd nie odniósł się do pozostałych podstaw decyzji z 24 listopada 2009 r. Skarżąca nie wystąpiła ze skargą kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Jednocześnie fundacja wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji z 30 grudnia 1994 r. Decyzją z 29 lipca 2010 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził jej nieważność. Wyeliminowanie decyzji z 30 grudnia 1994 r. z obrotu prawnego stało się podstawą do wniesienia skargi o wznowienie postępowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 9 listopada 2010 r. (sygn. akt II SA/Ke 551/10) postępowanie wznowił, ale skargę o wznowienie oddalił. Podając motywy rozstrzygnięcia, WSA w Kielcach nawiązał do swego wcześniejszego wyroku z 28 maja 2010 r. i przypomniał, że jego jedyną podstawą było to, że decyzja z 30 grudnia 1994 r. pozostawała w obrocie prawnym, a jej wyeliminowanie skutkowało wznowieniem postępowania i kontrolą decyzji Wojewody Świętokrzyskiego z 1 lutego 2010 r. Sąd administracyjny zbadał pozostałe motywy decyzji objętej wznowieniem postępowania i uznał, że jest ona zgodna z prawem, gdyż skarżąca zamierza odbudować budynek, co wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wyrok WSA w Kielcach został objęty skargą kasacyjną, oddaloną przez Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 20 kwietnia 2012 r., sygn. akt II OSK 281/11).
W zarządzeniu sędziego Trybunału Konstytucyjnego z 6 sierpnia 2012 r. skarżąca została wezwana do uzupełnienia braków formalnych rozpatrywanej skargi konstytucyjnej między innymi przez wskazanie naruszonych praw podmiotowych wynikających z art. 2, art. 9 i art. 64 Konstytucji oraz określenie sposobu ich naruszenia. W piśmie procesowym z 13 sierpnia 2012 r. skarżąca ustosunkowała się do tego zarządzenia.
Postanowieniem z 17 grudnia 2012 r. Trybunał Konstytucyjny odmówił nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu. W ocenie Trybunału skarżąca uczyniła przedmiotem skargi przepisy, które nie stanowiły podstawy orzeczenia organu władzy publicznej o jej wolnościach i prawach. Skarżąca nie spełniła również przesłanki określonej w art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy o TK, tj. nie wskazała sposobu naruszenia konstytucyjnych wolności i praw; nadto w skardze zostały powołane niesamoistne wzorce kontroli.
W ustawowym terminie pełnomocnik skarżącej wniósł zażalenie na postanowienie Trybunału o odmowie nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu, nie odniósł się jednak do jego meritum. Skarżąca podkreśliła, że „wykazała w skardze (…), że szkoda, jaką poniosła w wyniku zaskarżonych przepisów jest uzasadniona”, a dodatkowo przedstawiła „wyliczenie szkody”. W środku odwoławczym polemizowała ze sposobem postępowania organów i sądów orzekających w jej sprawie a także twierdziła, że „nie może zaskarżać wyłącznie przepisu wykonawczego jak podkreśla w uzasadnieniu Trybunał w oderwaniu od przepisu merytorycznego, na podstawie którego przepis wykonawczy został wydany”.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 49 w związku z art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.; dalej: ustawa o TK) skarżącemu przysługuje prawo wniesienia zażalenia na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej. Trybunał, w składzie trzech sędziów, rozpatruje zażalenie na posiedzeniu niejawnym (art. 25 ust. 1 pkt 3 lit. b w związku z art. 36 ust. 6-7 i z art. 49 ustawy o TK). Trybunał Konstytucyjny bada w szczególności, czy wydając zaskarżone postanowienie, prawidłowo stwierdził istnienie przesłanek odmowy nadania skardze dalszego biegu. Znaczy to, że na etapie rozpoznania zażalenia Trybunał analizuje przede wszystkim te zarzuty, które mogą podważyć trafność ustaleń przyjętych za podstawę zaskarżonego rozstrzygnięcia.
Trybunał Konstytucyjny stwierdza, że postanowienie o odmowie nadania rozpatrywanej skardze konstytucyjnej dalszego biegu jest prawidłowe, a zarzuty podniesione w zażaleniu nie zasługują na uwzględnienie.
W pierwszej kolejności Trybunał Konstytucyjny przypomina, że zażalenie na postanowienie o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej powinno dotyczyć podstaw, na których odmowę sformułowano. Przedmiotem postępowania zażaleniowego jest bowiem ustalenie prawidłowości tej odmowy. W rozpatrywanym zażaleniu nie odniesiono się do motywów zaskarżonego postanowienia. Skarżąca w żaden sposób nie nawiązała do trybunalskiej argumentacji dotyczącej niewłaściwego określenia zakresu zaskarżenia. Przedmiotem jej rozważań nie stała się również kwestia spełnienia przesłanki dokładnego określenia sposobu naruszenia konstytucyjnych wolności i praw (art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy o TK). Skarżąca nie ustosunkowała się także do, wskazanego w postanowieniu o odmowie nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu, uchybienia formalnego polegającego na powołaniu jako wzorców kontroli przepisów Konstytucji, które nie są źródłem praw podmiotowych. Brak merytorycznego ustosunkowania się do tego rozstrzygnięcia znaczy, że skarżąca podziela stanowisko Trybunału Konstytucyjnego.
Niezależnie od powyższego i mając na względzie legitymizującą funkcję uzasadnień orzeczeń, Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdza, że skarżąca nie wskazała sposobu naruszenia konstytucyjnych wolności i praw. Zdaniem Trybunału spełnienie ustawowego wymogu określonego w art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy o TK nie może polegać tylko na przytoczeniu treści odpowiedniego przepisu Konstytucji, lecz także na uzasadnieniu zarzutu niekonstytucyjności kwestionowanych przepisów. Obowiązek ten wynika z nałożonego na skarżącą przez ustawodawcę ciężaru dowodu. Przedstawiana argumentacja powinna doprowadzić do obalenia przyjętego w systemie prawnym domniemania konstytucyjności i legalności przepisów prawa. W ocenie Trybunału Konstytucyjnego skarżąca nie uczyniła zadość temu obowiązkowi. Nie określiła prawidłowo naruszonego prawa majątkowego, wywodzonego z art. 64 Konstytucji, a nadto sformułowała oczywiście bezzasadny postulat wyłączenia nadzoru organów budowlanych nad prowadzonymi pracami budowalnymi. Mimo wymogów wynikających z art. 32 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy o TK, nakładających na skarżącą obowiązek uprawdopodobnienia, że źródłem naruszenia jej praw są zaskarżone przepisy ustawy oraz przedstawienia argumentów przemawiających za ich niezgodnością z Konstytucją, warunków tych nie spełniła.
Odnosząc się do zagadnienia niedopuszczalności kwestionowania procesu stosowania prawa za pomocą skargi konstytucyjnej, należy stwierdzić, że zawarta w zażaleniu polemika ze sposobem postępowania organów i sądów orzekających w sprawie dostarcza dodatkowych argumentów za trafnością postanowienia o odmowie nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu. Trybunał Konstytucyjny przypomina, że jednym z elementów konstrukcyjnych skargi konstytucyjnej jest to, że jej przedmiotem mogą być tylko te przepisy, które stanowią normatywną podstawę ostatecznego orzeczenia sądu lub organu administracji wydanego w sprawie skarżącego i których treść normatywna prowadzi do naruszenia określonych w Konstytucji wolności lub praw przysługujących skarżącemu. Innymi słowy – przedmiotem badania Trybunału Konstytucyjnego są nie akty stosowania prawa, a więc orzeczenia lub ostateczne decyzje, które zapadły w indywidualnych sprawach, lecz akty normatywne, na podstawie których te rozstrzygnięcia wydano (zob. postanowienie TK z 30 czerwca 2008 r., SK 15/07, OTK ZU nr 5/A/2008, poz. 98). To, że skarżąca negatywnie ocenia akty stosowania prawa, sugeruje, że oczekuje ona, iż Trybunału podda je kontroli konstytucyjności. Jednak kontrola taka wykraczałaby poza zakres określony w art. 79 Konstytucji (zob. postanowienie TK z 7 maja 2008 r., SK 14/06, OTK ZU nr 4/A/2008, poz. 66).
Zupełnie niezrozumiały jest, sformułowany w zażaleniu, zarzut dotyczący zaskarżania przepisów wykonawczych. Trybunał Konstytucyjny nie może ustosunkować się do tej części zażalenia, gdyż w zaskarżonym postanowieniu nie wypowiadał się na temat możliwości zaskarżania przepisów wykonawczych.
Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 49 w związku z art. 36 ust. 7 ustawy o TK, Trybunał Konstytucyjny nie uwzględnił zażalenia.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej