Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 23 września 2015
Miejsce publikacji
OTK ZU 5B/2015, poz. 550
Skład
SędziaFunkcja
Stanisław Biernatprzewodniczący
Mirosław Granatsprawozdawca
Marek Zubik
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [56 KB]
Postanowienie z dnia 23 września 2015 r. sygn. akt Ts 149/15
przewodniczący: Stanisław Biernat
sprawozdawca: Mirosław Granat
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 23 września 2015
Miejsce publikacji
OTK ZU 5B/2015, poz. 550
Skład
SędziaFunkcja
Stanisław Biernatprzewodniczący
Mirosław Granatsprawozdawca
Marek Zubik
POSTANOWIENIE
z dnia 23 września 2015 r.
Sygn. akt Ts 149/15

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Stanisław Biernat - przewodniczący
Mirosław Granat - sprawozdawca
Marek Zubik,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym zażalenia na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 czerwca 2015 r. o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej M.J.,
postanawia:
nie uwzględnić zażalenia.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej wniesionej do Trybunału Konstytucyjnego 15 kwietnia 2015 r. M.J. (dalej: skarżący) wystąpił o zbadanie zgodności art. 117, art. 1173 i art. 118 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, ze zm.; dalej: k.p.c.) w związku z art. 20 i art. 48 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.; dalej: ustawa o TK) z art. 79 ust. 1 w związku z art. 2, art. 10 ust. 2, art. 31 ust. 3, art. 32, art. 37 ust. 1, art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 i art. 188 ust. 5 Konstytucji.
Zdaniem skarżącego zakwestionowane przepisy w zakresie, w jakim stanowią, że „o zasadności lub o braku zasadności skargi konstytucyjnej decyduje pełnomocnik niebędący organem sądowym (adwokat lub radca prawny) ustanowiony z urzędu w związku z postępowaniem ze skargi konstytucyjnej, a nie organ konstytucyjny – Trybunał Konstytucyjny”; w zakresie, w jakim nie przewidują „dla strony, dla której został ustanowiony pełnomocnik z urzędu do sporządzenia skargi konstytucyjnej, możliwości zaskarżenia opinii wydanej przez tego pełnomocnika w zakresie braku podstaw do wniesienia skargi konstytucyjnej, a więc poprzez pozbawienie strony możliwości weryfikacji prawidłowości tej opinii na drodze postępowania sądowego”; a także w zakresie, w jakim ustanawiają „podstawy do nierównego traktowania obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w prawie do wniesienia skargi konstytucyjnej do Trybunału Konstytucyjnego poprzez pozbawienie tego prawa osób nieposiadających wystarczających środków finansowych i korzystających z pomocy prawnej z urzędu, w sprawie których pełnomocnik wyznaczony z urzędu wydał opinię o braku zasadności wniesienia skargi konstytucyjnej”, są niezgodne z wzorcami kontroli wskazanymi w skardze. Skarżący zarzucił, że możliwość sporządzenia przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu opinii o braku podstaw do wniesienia skargi konstytucyjnej narusza jego prawo do wniesienia takiej skargi a także powoduje, że to pełnomocnik podejmuje rozstrzygnięcie o zasadności skargi, które władny jest podjąć tylko Trybunał Konstytucyjny. Ponadto skarżący wskazał, że sporządzona przez pełnomocnika opinia nie podlega kontroli sądowej, co w jego przekonaniu prowadzi do naruszenia prawa do sądu. Zarzucił również, że zakwestionowane przepisy stawiają w gorszej sytuacji osoby, które nie posiadają wystarczających środków finansowych, by móc skorzystać z pomocy pełnomocnika z wyboru, przesądzają bowiem o poddaniu zasadności wniesienia przez te osoby skargi ocenie dokonywanej przez pełnomocnika w ramach swoistego „przedsądu”.
Postanowieniem z 16 czerwca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny odmówił nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu. Powodem wydania takiego rozstrzygnięcia było stwierdzenie, że sformułowane w skardze zarzuty są oczywiście bezzasadne. Trybunał przypomniał, że zasadą jest korzystanie przez strony postępowania z pomocy pełnomocnika z wyboru, a jedynie w sytuacjach, w których strona postępowania wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów związanych z ustanowieniem takiego pełnomocnika, sąd może ustanowić dla niej pełnomocnika z urzędu. Jego zadaniem jest jednak nie przygotowanie określonego pisma procesowego, lecz udzielenie stronie profesjonalnej pomocy prawnej, która może obejmować zarówno sporządzenie takiego środka, jak i wyjaśnienie przyczyn, które zdaniem pełnomocnika przemawiają przeciwko temu. Nie sposób bowiem oczekiwać od profesjonalnego pełnomocnika wniesienia środka prawnego wtedy, gdy jest on przekonany o jego bezpodstawności. Trybunał podkreślił również, że zapewnieniu odpowiedniej jakości pomocy prawnej z urzędu służy art. 118 § 6 k.p.c., który przewiduje wyznaczenie dla skarżącego innego adwokata lub radcy prawnego wtedy, gdy opinia o braku podstaw do złożenia skargi nie została sporządzona z zachowaniem zasad należytej staranności. Jednocześnie Trybunał zauważył, że sporządzenie przez pełnomocnika z urzędu opinii o braku podstaw do wniesienia skargi konstytucyjnej nie zamyka ostatecznie drogi do złożenia tego środka prawnego, oraz podkreślił, iż sporządzonej przez pełnomocnika opinii nie można utożsamiać z dokonywanym przez Trybunał rozstrzygnięciem o dopuszczalności skargi.
Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł pełnomocnik skarżącego. Zarzucił w nim, że Trybunał dokonał merytorycznej oceny zarzutów sformułowanych w skardze oraz że przedstawione w zakwestionowanych postanowieniu argumenty wykraczają poza ocenę oczywistej bezzasadności skargi. Stwierdził również, że zakwestionowane postanowienie niesłusznie zostało wydane w składzie jednego sędziego. Artykuł 190 ust. 5 Konstytucji nakazuje bowiem, by orzeczenia Trybunału zapadały większością głosów, co jest możliwe jedynie wtedy, gdy skład orzekający jest wieloosobowy. Odnosząc się do treści postanowienia z 16 czerwca 2015 r. pełnomocnik podkreślił, że w jego przekonaniu zakwestionowane przepisy przenoszą kompetencję do oceny zasadności skargi konstytucyjnej na pełnomocnika z urzędu oraz nie zapewniają wystarczającej kontroli nad jego rozstrzygnięciem. Wskazał także, że skarżący, dla którego ustanowiono pełnomocnika z urzędu, nie ma możliwości zwrócenia się o sporządzenie skargi konstytucyjnej do pełnomocnika z wyboru, gdyż nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, i podkreślił, że zakwestionowana regulacja powoduje preferencyjne traktowanie osób znajdujących się w lepszej sytuacji materialnej.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 36 ust. 4 w związku z art. 49 ustawy o TK skarżącemu przysługuje prawo wniesienia zażalenia na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej. Na etapie rozpoznania zażalenia Trybunał Konstytucyjny bada w szczególności, czy w wydanym postanowieniu prawidłowo stwierdził istnienie przesłanek odmowy nadania skardze dalszego biegu. Oznacza to, że Trybunał Konstytucyjny analizuje te zarzuty sformułowane w zażaleniu, które mogą podważyć trafność ustaleń przyjętych za podstawę zaskarżonego postanowienia, i do tego ogranicza rozpoznanie tego środka odwoławczego.
W ocenie Trybunału Konstytucyjnego w rozpatrywanym zażaleniu skarżący nie przedstawił żadnych argumentów, które podałyby w wątpliwość przesłanki odmowy nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej przedstawione w postanowieniu z 16 czerwca 2015 r. Trybunał stwierdza, że zaskarżone postanowienie jest prawidłowe, a zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.
Niezasadne jest w szczególności twierdzenie skarżącego, że wydając zakwestionowane postanowienie, Trybunał Konstytucyjny naruszył art. 36 ust. 3 ustawy o TK, gdyż odniósł się merytorycznie do zarzutów skargi. Zgodnie art. 36 ust. 3 ustawy o TK, znajdującym zastosowanie do rozpoznania skarg konstytucyjnych na podstawie art. 49 tej ustawy, Trybunał w toku wstępnego rozpoznania skargi odmawia nadania jej dalszego biegu między innymi wtedy, gdy skarga ta jest oczywiście bezzasadna. W dotychczasowym orzecznictwie Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie wypowiadał się na temat rozumienia pojęcia oczywistej bezzasadności zarzutów skargi. W postanowieniu z 12 lipca 2004 r. wskazał, że stwierdzenie oczywistej bezzasadności może mieć miejsce, gdy sformułowane w skardze zarzuty wobec kwestionowanej regulacji „choćby w najmniejszym stopniu nie uprawdopodobniają negatywnej jej kwalifikacji konstytucyjnej” (Ts 32/03, OTK ZU nr 3/B/2004, poz. 174). Z kolei w postanowieniu z 26 listopada 2007 r. stwierdził: „Z oczywistą bezzasadnością mamy (…) do czynienia w sytuacji, w której podstawa skargi konstytucyjnej jest co prawda wskazana przez skarżącego poprawnie, a więc wyraża prawa i wolności, do których skarżący odwołuje się w swych zarzutach, jednak wyjaśnienie sposobu naruszenia owych praw i wolności w żadnym stopniu nie uprawdopodobnia zarzutu niekonstytucyjności zaskarżonych przepisów. Jest to więc sytuacja, w której podnoszone zarzuty w sposób oczywisty nie znajdują uzasadnienia i w zakresie wskazanych praw i wolności są oczywiście pozbawione podstaw” (Ts 211/06, OTK ZU nr 5/B/2007, poz. 219). W postanowieniu z 15 maja 2013 r. zaznaczył również, że „Oczywista bezzasadność skargi może (…) występować między innymi wtedy, gdy z dotychczasowego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego wyraźnie wynika, że sformułowane w skardze zarzuty nie mają podstaw” (Ts 189/12, OTK ZU nr 3/B/2013, poz. 272). Jak słusznie wskazał Trybunał w postanowieniu z 16 czerwca 2015 r., sytuacja taka występuje w niniejszej sprawie.
Trybunał prawidłowo stwierdził bowiem w zakwestionowanym postanowieniu, że ani art. 79 ust. 1 Konstytucji, ani żaden z pozostałych wskazanych przez skarżącego przepisów nie gwarantuje prawa do wyznaczenia dla niego pełnomocnika z urzędu, który sporządzi pismo procesowe (w tym wypadku skargę konstytucyjną) zgodnie z wolą skarżącego, niezależnie od własnej opinii co do zasadności tego pisma. Słusznie podkreślił, że skarżący ma prawo do uzyskania pomocy prawnej, które jest realizowane zarówno przez sporządzenie i wniesienie skargi, jak i przez przygotowanie opinii o braku podstaw do jej złożenia. Trybunał zasadnie zauważył, że przygotowywanie opinii przez pełnomocnika jest formą udzielenia skarżącemu bezpłatnej pomocy prawnej przyznanej mu z urzędu. Nie wyklucza natomiast możliwości skorzystania z pomocy pełnomocnika z wyboru, w tym poszukiwania reprezentacji w ramach pomocy prawnej świadczonej pro bono, i wniesienia przez takiego pełnomocnika skargi w sprawie skarżącego. Przygotowanej przez pełnomocnika opinii nie można więc utożsamiać z orzekaniem o zasadności już złożonej skargi. Trybunał trafnie wskazał również, że nieuzasadnione jest doszukiwanie się przez skarżącego w zakwestionowanych przepisach regulacji faworyzującej osoby znajdujące się w lepszej sytuacji materialnej. Zakwestionowane przepisy ustanawiają bowiem szczególne – przewidujące wyjątek od zasady korzystania przez strony postępowania z pełnomocnika z wyboru – rozwiązanie mające na celu poprawę sytuacji osób, które nie są w stanie ponieść kosztów związanych z ustanowieniem takiego pełnomocnika, przez zapewnienie im możliwości skorzystania z pomocy prawnej z urzędu.
Trybunał w obecnym składzie stwierdza więc, że prawidłowo odmówił nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej z powodu jej oczywistej bezzasadności.
Ponadto Trybunał Konstytucyjny podkreśla, że skład, w jakim wydał postanowienie z 16 czerwca 2015 r., był prawidłowy. Zgodnie z art. 49 w związku z art. 36 ust. 1 ustawy o TK wstępne rozpoznanie skargi jest dokonywane przez Trybunał w składzie jednego sędziego. W takim składzie Trybunał wydaje też postanowienie o odmowie nadania skardze dalszego biegu (art. 36 ust. 3 ustawy o TK). Zakwestionowane postanowienie zostało więc wydane na podstawie przepisów ustawy o TK, których zgodność z Konstytucją nie jest przedmiotem niniejszej sprawy. Trybunał stwierdza również, że z powołanego przez skarżącego art. 190 ust. 5 Konstytucji nie wynika, iż Trybunał nie może wydawać żadnych orzeczeń w składzie jednoosobowym. Przepis ten wyraża jedynie zasadę podejmowania rozstrzygnięć w sytuacji, w której skład Trybunału jest wieloosobowy. Nie wyklucza jednak, aby przepisy ustawowe, które zgodnie z art. 197 Konstytucji określają między innymi tryb postępowania przed Trybunałem, umożliwiły wydawanie orzeczeń o nadaniu dalszego biegu wnioskowi lub skardze konstytucyjnej w składzie jednego sędziego.
Wziąwszy powyższe okoliczności pod uwagę, Trybunał Konstytucyjny nie uwzględnił zażalenia wniesionego na postanowienie o odmowie nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej