Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 22 czerwca 2015
Miejsce publikacji
OTK ZU 5B/2015, poz. 553
Skład
SędziaFunkcja
Teresa Liszcz
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [37 KB]
Postanowienie z dnia 22 czerwca 2015 r. sygn. akt Ts 162/15
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 22 czerwca 2015
Miejsce publikacji
OTK ZU 5B/2015, poz. 553
Skład
SędziaFunkcja
Teresa Liszcz
POSTANOWIENIE
z dnia 22 czerwca 2015 r.
Sygn. akt Ts 162/15

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Teresa Liszcz,
po wstępnym rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej M.B. w sprawie zgodności:
uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 11 sierpnia 2014 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (M.P. poz. 734, ze zm.) z art. 62 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
postanawia:
odmówić nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej z 28 kwietnia 2015 r. radca prawny M.B. (dalej: skarżąca) wystąpiła o stwierdzenie, że uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 11 sierpnia 2014 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (M.P. poz. 734, ze zm.; dalej: uchwała PKW) jest niezgodna z art. 62 Konstytucji.
Skarga konstytucyjna została złożona w związku z następującą sprawą. W proteście wyborczym z 28 listopada 2014 r. skarżąca – na podstawie art. 82 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, ze zm.; dalej: Kodeks wyborczy) – wniosła o stwierdzenie nieważności wyborów do sejmiku województwa wrocławskiego. Sąd Okręgowy we Wrocławiu – Wydział I Cywilny (dalej: Sąd Okręgowy we Wrocławiu, sąd pierwszej instancji), w zarządzeniu z 2 grudnia 2014 r. (doręczonym 18 grudnia 2014 r.), wezwał skarżącą do uzupełnienia braków formalnych wniosku przez wskazanie uczestnika postępowania, tj. komisarza wyborczego i właściwej komisji wyborczej, w terminie tygodnia pod rygorem zwrotu wniosku. W piśmie z 9 grudnia 2014 r. skarżąca nie wskazała wszystkich uczestników postępowania, więc postanowieniem z 18 grudnia 2014 r. (sygn. akt I Ns 70/14) Sąd Okręgowy we Wrocławiu zarządził zwrot protestu wyborczego z powodu braku uniemożliwiającego nadanie sprawie dalszego biegu. Postanowieniem z 22 stycznia 2015 r. (sygn. akt III APz 6/15), doręczonym skarżącej 4 lutego 2015 r., Sąd Apelacyjny we Wrocławiu – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej: Sąd Apelacyjny we Wrocławiu) oddalił zażalenie, które skarżąca wniosła na orzeczenie sądu pierwszej instancji.
Zdaniem skarżącej zakwestionowana w skardze uchwała PKW, na podstawie której Państwowa Komisja Wyborcza wprowadziła „nieurzędową zbroszurowaną kartę do głosowania nieważną z mocy art. 73 kodeksu wyborczego”, pozbawiła ją „czynnego prawa wyborczego w wyborach w dniu 16.11.2014 r.”.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Skarga konstytucyjna jest sformalizowanym środkiem ochrony konstytucyjnych wolności i praw. Jej merytoryczne rozpoznanie jest uzależnione od spełnienia warunków wynikających zarówno z art. 79 ust. 1 Konstytucji, jak i z art. 46-47 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.; dalej: ustawa o TK). Skargom konstytucyjnym niespełniającym tych warunków oraz skargom oczywiście bezzasadnym Trybunał Konstytucyjny odmawia nadania dalszego biegu.
W myśl art. 79 ust. 1 Konstytucji przedmiotem skargi konstytucyjnej może być ustawa lub inny akt normatywny, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekły ostatecznie o wolnościach lub prawach skarżącego albo o jego obowiązkach określonych w Konstytucji. Przedmiotem skargi może być zatem tylko ten przepis, który był normatywną podstawą ostatecznego orzeczenia wydanego w sprawie, w związku z którą wniesiono skargę konstytucyjną.
Skarżąca zakwestionowała uchwałę PKW. Trybunał Konstytucyjny stwierdza, że żaden z przepisów tego aktu normatywnego nie był jednak podstawą orzeczenia, z którym skarżąca łączy naruszenie swych praw, tj. postanowienia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 22 stycznia 2015 r. ani poprzedzającego go rozstrzygnięcia sądu pierwszej instancji. Trybunał zwraca uwagę na to, że orzeczenia te dotyczą zwrotu protestu wyborczego z powodu nieuzupełnienia przez skarżącą jego braków formalnych. Zostały zatem wydane – co wprost wskazano w ich uzasadnieniach – na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, ze zm.), stosowanych odpowiednio w postępowaniu zainicjowanym protestem wyborczym, nie zaś na podstawie zaskarżonej przez skarżącą uchwały. Jak wskazał bowiem Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, „słusznie Sąd Okręgowy ocenił, że nieuzupełnienie w przewidzianym terminie ww. braków skutkuje zwrotem pisma na podstawie art. 130 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.”.
Analizowana skarga nie spełnia podstawowego warunku określonego w art. 79 ust. 1 Konstytucji, co – zgodnie z art. 49 w związku z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o TK – uzasadnia odmowę nadania jej dalszego biegu.
W tym stanie rzeczy Trybunał postanowił jak na wstępie.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej