Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 3 kwietnia 2012
Miejsce publikacji
OTK ZU 1B/2013, poz. 110
Skład
SędziaFunkcja
Adam Jamróz
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [57 KB]
Postanowienie z dnia 3 kwietnia 2012 r. sygn. akt Ts 24/12
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 3 kwietnia 2012
Miejsce publikacji
OTK ZU 1B/2013, poz. 110
Skład
SędziaFunkcja
Adam Jamróz

110/1B/2013

POSTANOWIENIE
z dnia 3 kwietnia 2012 r.
Sygn. akt Ts 24/12

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Adam Jamróz,
po wstępnym rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej Rafała i Doroty W. w sprawie zgodności:
art. 112 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594, ze zm.) w związku z art. 370 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, ze zm.) z art. 32 ust. 1 oraz art. 31 ust. 3 w związku z art. 78 oraz z art. 2 w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
postanawia:
odmówić nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej z 2 lutego 2012 r. Rafał i Dorota W. (dalej: skarżący) zarzucili niezgodność art. 112 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594, ze zm.; dalej: ustawa o kosztach sądowych) w związku z art. 370 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, ze zm.; dalej: k.p.c.) z art. 32 ust. 1 oraz art. 31 ust. 3 w związku z art. 78 oraz z art. 2 w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji.
Skarga konstytucyjna została wniesiona na tle następującego stanu faktycznego. Postanowieniem z 14 kwietnia 2011 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie oddalił wniosek skarżących o zwolnienie ich od kosztów sądowych wniesiony wraz ze złożoną przez pełnomocnika skarżących apelacją od wyroku tego sądu. Postanowienie to zostało doręczone pełnomocnikowi skarżących 26 kwietnia 2011 r. Pełnomocnik wniósł następnie opłatę od apelacji, uiszczając ją jednak na rachunek innego sądu rejonowego. W związku z powyższym, postanowieniem z 14 czerwca 2011 r. (sygn. akt I C 1/10) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie – Wydział I Cywilny odrzucił apelację skarżących jako nieopłaconą w terminie. Zażalenie skarżących na postanowienie o odrzuceniu apelacji zostało oddalone postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie – Wydział V Cywilny-Odwoławczy z 24 października 2011 r. (sygn. akt V Cz 3170/11), doręczonym skarżącym 2 listopada 2011 r.
Zaskarżone przepisy przewidują, że w wypadku oddalenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych złożonego razem z apelacją przez stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, strony nie wzywa się do opłacenia apelacji, a termin do dokonania tej czynności biegnie od dnia doręczenia stronie postanowienia oddalającego wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Nieopłacenie apelacji w tym terminie skutkuje jej odrzuceniem.
Zdaniem skarżących, taka regulacja narusza zasadę równości obywateli wobec prawa (art. 32 ust. 1 Konstytucji). Zaskarżony art. 112 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych w nieuzasadniony sposób różnicuje bowiem sytuację osób, które złożyły prawidłowy wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, następnie oddalony, i osób, których wniosek został odrzucony z powodu wad formalnych. W tym drugim wypadku, strona jest wzywana do uiszczenia opłaty od pisma, z którym wniosek ten był związany, lub pismo jest jej zwracane i ma ona możliwość jego powtórnego wniesienia. Ponadto, zdaniem skarżących, zaskarżona regulacja w nieproporcjonalny sposób ogranicza prawo do zaskarżania orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji (art. 31 ust. 3 w związku z art. 78 Konstytucji), jest bowiem pozbawiona uzasadnienia. Skarżący wskazują również, że zaskarżone przepisy naruszają zasadę prawidłowej i rzetelnej legislacji oraz sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy (art. 2 w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji). Dowodzą, że nie regulując skutków nieopłacenia pisma w terminie, art. 112 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych w związku z art. 370 k.p.c. pozostawiają sądom swobodę w ich stosowaniu. Skoro bowiem art. 112 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych odnosi się tylko do niewzywania strony do opłacenia pisma, a nie wskazuje konsekwencji jego nieopłacenia, to sądy mogą stosować zarówno ogólne przepisy dotyczące zwrotu pisma (art. 1302 § 1 k.p.c.), jak i przepisy szczególne dotyczące odrzucenia apelacji (art. 370 k.p.c.). Ponadto skarżący podnoszą, że nie jest jasne, czy stronę należy wezwać do wniesienia opłaty, w sytuacji gdy jej wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych został uwzględniony w części.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
W myśl art. 79 ust. 1 Konstytucji każdy, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone, ma prawo, na zasadach określonych w ustawie, zakwestionować zgodność z Konstytucją przepisów ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie których sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego prawach lub wolnościach albo obowiązkach określonych w Konstytucji. Zasady, na jakich dopuszczalne jest korzystanie z tego środka ochrony wolności i praw, precyzuje ustawa z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.; dalej: ustawa o TK). Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, na skarżącym ciąży obowiązek wskazania naruszonych wolności lub praw oraz sposobu ich naruszenia. Z kolei z art. 32 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o TK wynika obowiązek uzasadnienia zarzutu niekonstytucyjności zaskarżonych przepisów. Ponadto, zgodnie z art. 36 ust. 3 ustawy o TK, znajdującym zastosowanie do spraw rozpatrywanych w trybie skargi konstytucyjnej na podstawie art. 49 tejże ustawy, Trybunał Konstytucyjny w toku wstępnego rozpoznania skargi konstytucyjnej odmawia nadania jej dalszego biegu, jeżeli jest ona oczywiście bezzasadna.
W pierwszej kolejności Trybunał stwierdza, że zarzut naruszenia przez zaskarżone unormowanie zasady równości wobec prawa (art. 32 ust. 1 Konstytucji) nie może być rozpoznany w procedurze inicjowanej wniesieniem skargi konstytucyjnej. Jak bowiem stwierdził Trybunał w sprawie SK 10/01, gwarantowane przez art. 32 ust. 1 Konstytucji prawo do równego traktowania ma „charakter niejako prawa »drugiego stopnia« (»metaprawa«), tzn. przysługuje ono w związku z konkretnymi normami prawnymi lub innymi działaniami organów władzy publicznej, a nie w oderwaniu od nich – niejako »samoistnie«. Jeżeli te normy lub działania nie mają odniesienia do konkretnych określonych w Konstytucji wolności i praw, prawo do równego traktowania nie ma w pełni charakteru prawa konstytucyjnego, a to sprawia, że nie może ono być chronione za pomocą skargi konstytucyjnej” (postanowienie TK z 24 października 2001 r., SK 10/01, OTK nr 7/2001, poz. 225). Art. 32 Konstytucji może więc być powołany jako wzorzec kontroli w postępowaniu skargowym tylko wówczas, gdy zostanie odniesiony do treści innych norm konstytucyjnych chroniących poszczególne wolności i prawa naruszone kwestionowaną w skardze konstytucyjnej regulacją (zob. np. postanowienie TK z 13 marca 2002 r., Ts 108/01, OTK ZU nr 2/B/2002, poz. 138 i tam cytowane orzecznictwo). Z petitum i uzasadnienia skargi konstytucyjnej wynika natomiast, że skarżący podnoszą zarzut naruszenia art. 32 ust. 1 Konstytucji jako niezależny (równoległy) wobec zarzutu naruszenia pozostałych wskazanych przez nich przepisów Konstytucji.
Ponadto, nawet jeśli przyjąć – wbrew sformułowaniu petitum skargi – że sformułowany w niej zarzut naruszenia zasady równości pozostaje w związku z zarzutem naruszenia prawa do zaskarżenia orzeczeń wydanych w pierwszej instancji (art. 78 Konstytucji) lub prawem do sądu (art. 45 ust. 1 Konstytucji), to zarzut taki jest oczywiście bezzasadny. Skarżący zarzucają bowiem zaskarżonej regulacji niekonstytucyjność z uwagi na to, że reguluje ona skutki oddalenia wniosku strony o zwolnienie jej od kosztów sądowych, nie odnosząc się do odrzucenia takiego wniosku, przez co skutki tych dwóch rozstrzygnięć są odmienne. Trybunał wskazuje jednak, że – wbrew twierdzeniu skarżących – strony, których wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych został oddalony oraz te, których wniosek został odrzucony, nie znajdują się w takiej samej sytuacji prawnej. Oddalenie wniosku jest orzeczeniem merytorycznym skutkującym tym, że zgodnie z art. 107 ustawy o kosztach sądowych strona nie może ponownie domagać się zwolnienia od kosztów sądowych z powołaniem się na te same okoliczności, zgodnie zaś z art. 112 § 4 tej ustawy wniesienie takiego wniosku nie wstrzymuje biegu terminu do opłacenia pisma. Odrzucenie wniosku (podobnie jak jego zwrócenie stronie na podstawie art. 130 § 2 k.p.c.) jest natomiast rozstrzygnięciem formalnym, które nie ogranicza możliwości ponownego wniesienia takiego wniosku. Ze względu na odmienny charakter tych rozstrzygnięć ustawodawca odmiennie reguluje ich skutki oraz kwestię wzywania do opłacenia pisma po ich wydaniu. Nie znajduje uzasadnienia zarzut skarżących, jakoby wprowadzenie takiego zróżnicowania miało charakter dyskryminacyjny.
Oczywiście bezzasadny jest również zarzut skarżących, że kwestionowane unormowanie stanowi nieproporcjonalną ingerencję w ich prawa i wolności. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał w swoim orzecznictwie, że ustawodawca może wprowadzić surowsze rygory dotyczące nieopłacenia lub nieprawidłowego opłacenia pism procesowych wnoszonych przez profesjonalnych pełnomocników; dotyczy to również sytuacji, w której nastąpiło odrzucenie środka zaskarżenia, który nie został prawidłowo opłacony (zob. np. wyroki TK: z 7 marca 2006 r., SK 11/05, OTK ZU nr 3/A/2006, poz. 27, pkt III.3 uzasadnienia; 20 grudnia 2007 r., P 39/06, OTK ZU nr 11/A/2007, poz. 161, pkt III.3.3 uzasadnienia oraz 5 czerwca 2008 r., P 18/07, OTK ZU nr 4/A/2008, poz. 61, pkt III.5.2 uzasadnienia).
Nieuzasadniony jest także zarzut braku precyzji zaskarżonych przepisów skutkującego naruszeniem przez nie art. 2 w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji. Skarżący upatrują tego naruszenia w tym, że art. 112 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych reguluje jedynie kwestię wezwania strony do uiszczenia opłaty oraz bieg terminu do dokonania tej czynności. Nie wskazuje natomiast skutku nieopłacenia pisma w tym terminie. Zdaniem skarżących, powoduje to, że sądy mogą dowolnie stosować ogólne przepisy k.p.c. dotyczące zwrotu pisma procesowego (art. 1302 § 2 k.p.c.) lub przepisy szczególne dotyczące danego rodzaju pisma – w wypadku apelacji art. 370 k.p.c. Takie rozumowanie jest jednak niezgodne z podstawowymi regułami kolizyjnymi nakazującymi pierwszeństwo stosowania przepisów szczególnych przed przepisami o charakterze ogólnym. Odrębne uregulowanie w k.p.c. skutków nieopłacenia lub nieprawidłowego opłacenia poszczególnych środków zaskarżenia powoduje więc, że w stosunku do tych pism znajduje zastosowanie rygor określony w przepisie dotyczącym danego środka, na przykład apelacji (zob. np. M. Jędrzejewska, K. Weitz, uwaga 16 do art. 130 k.p.c. [w:] Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze, t. 1, red. T. Ereciński, Warszawa 2009, s. 416). Trybunał Konstytucyjny stwierdza, że zarzut naruszenia wskazanych przez skarżących wzorców konstytucyjnych przez brak określenia skutków nieopłacenia pisma procesowego w art. 112 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych jest oczywiście bezzasadny. Skutki te są bowiem odrębnie regulowane w innych przepisach procedury cywilnej, w tym w art. 370 k.p.c powołanym przez skarżących jako związkowy przedmiot zaskarżenia.
Trybunał stwierdza również, że dodatkowo przywołany przez skarżących argument wskazujący na niejasność co do stosowania art. 112 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych w wypadku wydania postanowienia o zwolnieniu strony od kosztów sądowych w części pozostaje bez związku ze sprawą, na tle której wniesiono skargę konstytucyjną. Wobec skarżących nie zostało bowiem wydane postanowienie o zwolnieniu od kosztów sądowych w części, lecz postanowienie w całości oddalające ich wniosek o takie zwolnienie. Dlatego Trybunał uznaje, że również w tym zakresie skarżący nie uprawdopodobnili naruszenia swoich konstytucyjnych wolności lub praw.
Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 49 w związku z art. 36 ust. 3 ustawy o TK oraz art. 49 w związku z art. 36 ust. 3 i art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy o TK, Trybunał odmówił nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu.
Exception '' occured!
Message:
StackTrace:
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej