Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 9 marca 2022
Miejsce publikacji
OTK ZU B/2022, poz. 125
Skład
SędziaFunkcja
Krystyna Pawłowicz
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [42 KB]
Postanowienie z dnia 9 marca 2022 r. sygn. akt Ts 240/21
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 9 marca 2022
Miejsce publikacji
OTK ZU B/2022, poz. 125
Skład
SędziaFunkcja
Krystyna Pawłowicz

125/B/2022

POSTANOWIENIE
z dnia 9 marca 2022 r.
Sygn. akt Ts 240/21

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Krystyna Pawłowicz,
po wstępnym rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej A.B. w sprawie zgodności:
art. 78 § 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 534, ze zm.) z art. 2 w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
postanawia:
odmówić nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu.

Uzasadnienie

1. W skardze konstytucyjnej wniesionej do Trybunału Konstytucyjnego 20 września 2021 r. (data nadania) A.B. (dalej: skarżący), reprezentowany przez pełnomocnika z urzędu, wniósł o stwierdzenie niezgodności art. 78 § 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 534, ze zm.) z art. 2 w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji.
2. Skarga konstytucyjna została sformułowana na tle następującego stanu faktycznego.
Skarżący wniósł o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu w celu złożenia wniosku o podjęcie na nowo postępowania karnego zakończonego prawomocnym postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa. Sędzia Sądu Rejonowego w S. zarządzeniem z 25 marca 2021 r. (sygn. akt […]) nie uwzględnił wniosku i odmówił wyznaczenia pełnomocnika z urzędu. Skarżący złożył na to orzeczenie zażalenie. Sąd Rejonowy w S. w postanowieniu z 29 kwietnia 2021 r. (sygn. akt […]) postanowił zażalenia nie uwzględnić i zaskarżone zarządzenie utrzymać w mocy.
3. Zdaniem skarżącego, uzależnianie ustanowienia pełnomocnika (obrońcy) z urzędu od badania sytuacji majątkowej wnioskodawcy przebywającego w zakładzie karnym jest niezgodne z Konstytucją. W jego opinii, już samo przebywanie w zakładzie karnym wskazuje, że wnioskodawca nie ma środków na sfinansowanie pomocy prawnej i dlatego w takiej sytuacji pełnomocnik (obrońca) z urzędu powinien być ustanawiany obligatoryjnie. Dodatkowo skarżący wskazał, że o przyznaniu pomocy prawnej z urzędu nie powinna decydować treść (poziom merytoryczny) pism wnoszonych przez wnioskodawcę. Pisma te mogą bowiem być redagowane na prośbę wnioskodawcy przez inną osobę.
4. Zarządzeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z 12 października 2021 r. (doręczonym pełnomocnikowi skarżącego 20 października 2021 r.) skarżący, na podstawie art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2393), został wezwany do usunięcia (w terminie 7 dni od dnia doręczenia zarządzenia) braków formalnych skargi przez:
– udokumentowanie daty doręczenia orzeczenia wskazanego w skardze konstytucyjnej jako ostateczne (wraz z czterema kopiami);
– podanie, czy od wskazanego w skardze konstytucyjnej ostatecznego orzeczenia został wniesiony nadzwyczajny środek zaskarżenia (wraz z czterema kopiami);
– doręczenie odpisu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem wniosku skarżącego z 12 maja 2021 r. o ustanowienie pełnomocnika z urzędu;
– doręczenie czytelnych odpisów lub kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem (wraz z czterema czytelnymi kopiami) orzeczeń wydanych w sprawie skarżącego.
Pełnomocnik skarżącego w piśmie z 27 października 2021 r. (data nadania) wniósł o przedłużenie o 14 dni terminu do usunięcia braków formalnych skargi konstytucyjnej, wyznaczonego powyższym zarządzeniem, ze względu na problemy z nawiązaniem kontaktu ze skarżącym.
Zarządzeniem sędziego Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2021 r. (doręczonym pełnomocnikowi skarżącego 1 grudnia 2021 r.) wniosek ten został uwzględniony.
Do chwili wydania niniejszego postanowienia braki formalne skargi konstytucyjnej nie zostały usunięte.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2393; dalej: u.o.t.p.TK) skarga konstytucyjna podlega wstępnemu rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym. Służy ono wyeliminowaniu – już w początkowej fazie postępowania – spraw, które nie mogą być przedmiotem merytorycznego rozstrzygania. Trybunał wydaje postanowienie o odmowie nadania skardze dalszego biegu, gdy nie spełnia ona określonych przez prawo wymagań lub gdy braki formalne nie zostały usunięte w ustawowym terminie.
Zarządzenie Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z 12 października 2021 r. w sprawie usunięcia braków formalnych skargi zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi skarżącego 20 października 2021 r. W treści tego zarządzenia zawarto pouczenie, że nieusunięcie braków formalnych skargi konstytucyjnej w wyznaczonym terminie wywołuje ujemne skutki procesowe. W związku z wnioskiem skarżącego o przedłużenie terminu do usunięcia braków formalnych skargi konstytucyjnej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego zarządzeniem z 24 listopada 2021 r. (skutecznie doręczonym pełnomocnikowi skarżącego 1 grudnia 2021 r.) przedłużył ten termin o 14 dni od dnia doręczenia. Pomimo przedłużenia terminu powołanym wyżej zarządzeniem sędziego Trybunału, braki te nie zostały przez skarżącego usunięte.
Wobec nieusunięcia braków formalnych skargi konstytucyjnej w zakreślonym terminie, Trybunał Konstytucyjny odmówił nadania badanej skardze dalszego biegu na podstawie art. 61 ust. 4 pkt 2 u.o.t.p.TK.
POUCZENIE
Na podstawie art. 61 ust. 5 u.o.t.p.TK skarżącemu przysługuje prawo wniesienia zażalenia na powyższe postanowienie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.
Exception '' occured!
Message:
StackTrace:
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej