Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 16 kwietnia 2013
Miejsce publikacji
OTK ZU 2B/2013, poz. 200
Skład
SędziaFunkcja
Stanisław Rymarprzewodniczący
Mirosław Granatsprawozdawca
Maria Gintowt-Jankowicz
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [45 KB]
Postanowienie z dnia 16 kwietnia 2013 r. sygn. akt Ts 345/11
przewodniczący: Stanisław Rymar
sprawozdawca: Mirosław Granat
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 16 kwietnia 2013
Miejsce publikacji
OTK ZU 2B/2013, poz. 200
Skład
SędziaFunkcja
Stanisław Rymarprzewodniczący
Mirosław Granatsprawozdawca
Maria Gintowt-Jankowicz

200/2B/2013

POSTANOWIENIE
z dnia 16 kwietnia 2013 r.
Sygn. akt Ts 345/11

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Stanisław Rymar - przewodniczący
Maria Gintowt-Jankowicz
Mirosław Granat - sprawozdawca,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym zażalenia na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 grudnia 2012 r. o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej Pauliny K.,
postanawia:
nie uwzględnić zażalenia.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej wniesionej do Trybunału Konstytucyjnego 12 grudnia 2011 r. Paulina K. (dalej: skarżąca) zakwestionowała zgodność art. 7 zdanie pierwsze ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, ze zm.; dalej: k.p.c.) z art. 2 w zw. z art. 7 w zw. z art. 31 ust. 3 w zw. z art. 32 w zw. z art. 45 ust. 1 Konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny postanowieniem z 19 grudnia 2012 r. odmówił nadania dalszego biegu skardze, gdyż zaskarżony przepis nie stanowił podstawy wydania ostatecznego rozstrzygnięcia o konstytucyjnych wolnościach, prawach lub obowiązkach skarżącej. Orzeczenie, z którym skarżąca wiąże naruszenie swoich praw, nie dotyczyło bowiem ani jej praw, ani wolności konstytucyjnych.
W zażaleniu na powyższe postanowienie skarżąca podnosi, że wskazany przez nią problem konstytucyjny sprowadza się do użycia w zaskarżonym art. 7 k.p.c. niedookreślonych zwrotów, co w konsekwencji pozbawiło ją prawa do sądu. Przepis ten reguluje kwestię legitymacji procesowej prokuratora w sprawach cywilnych, stanowiąc, że prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli w jego ocenie wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. W odniesieniu do powyższego skarżąca uważa, że nie mogła – wbrew temu, co stwierdził Trybunał w zaskarżonym postanowieniu – skutecznie zgłosić zarzutu braku legitymacji czynnej po stronie prokuratora. Zdaniem skarżącej sądy uznają bowiem, że nie mają kompetencji do dokonywania oceny, czy „ochrona praworządności”, „ochrona praw obywateli” lub „ochrona interesu społecznego” wymaga w konkretnym przypadku zainicjowania określonego postępowania sądowego przez prokuratora. Prowadzi to do zaniechania przez sądy wykonywania powierzonej im funkcji sądzenia oraz pozwala na arbitralne ustalenie przez sądy znaczenia użytych w zaskarżonym przepisie zwrotów niedookreślonych, co doprowadziło do naruszenia praw i wolności konstytucyjnych skarżącej.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 36 ust. 4 w zw. z art. 49 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.; dalej: ustawa o TK) skarżącemu przysługuje prawo wniesienia zażalenia na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego o odmowie nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu. Trybunał, w składzie trzech sędziów, rozpatruje zażalenie na posiedzeniu niejawnym (art. 25 ust. 1 pkt 3 lit. b in fine w zw. z art. 36 ust. 6 i 7 ustawy o TK). Na etapie rozpoznania zażalenia Trybunał Konstytucyjny bada – w granicach podniesionych w zażaleniu zarzutów – czy wydając zaskarżone postanowienie, prawidłowo ustalił istnienie przesłanek odmowy nadania skardze dalszego biegu.
W niniejszej sprawie Trybunał Konstytucyjny stwierdza, że kwestionowane postanowienie jest prawidłowe, a sformułowane w zażaleniu zarzuty powtarzają jedynie argumenty zawarte w skardze. Nie podważają one ustaleń przedstawionych w zaskarżonym orzeczeniu i dlatego nie zasługują na uwzględnienie.
Skarga konstytucyjna jest szczególnym środkiem prawnym, służącym ochronie wolności lub praw konstytucyjnych. W myśl art. 79 ust. 1 Konstytucji kwestionowane przez skarżącego przepisy ustawy lub innego aktu normatywnego winny stanowić podstawę ostatecznego orzeczenia lub decyzji o wolnościach, prawach lub obowiązkach skarżącego określonych w Konstytucji. Trybunał zwraca uwagę, że przepisami takimi są – przede wszystkim – przepisy prawa materialnego regulujące status jednostek. Ponadto, w pewnym zakresie, przepisami tego rodzaju mogą być unormowania proceduralne, jednak tylko w zakresie, w którym ich stosowanie rzutuje – w sensie prawnym – na orzekanie o konstytucyjnych prawach bądź wolnościach oraz o konstytucyjnych powinnościach podmiotów prawnych (zob. wyrok TK z 17 lutego 2009 r., SK 10/07, OTK ZU nr 2/A/2009, poz. 8).
Jak trafnie stwierdził Trybunał w zakwestionowanym orzeczeniu, wydane na podstawie zaskarżonego przepisu postanowienie o ustanowieniu kuratora spadku nieobjętego nie dotyczyło praw ani wolności konstytucyjnych skarżącej. Trybunał po raz kolejny zwraca uwagę, że zadaniem kuratora spadku nieobjętego jest podjęcie próby ustalenia, kto jest spadkobiercą, zawiadomienie spadkobierców o otwarciu spadku, a także zarządzanie majątkiem spadkowym. Kurator ma chronić interesy ewentualnych spadkobierców. Postanowienie o ustanowieniu kuratora spadku nieobjętego nie określa składników masy spadkowej. Nie wpływa zatem na uprawnienia skarżącej do władania i zarządzania nieruchomością, których utraty skarżąca się obawia.
Trybunał w niniejszym składzie podziela stanowisko wyrażone w kwestionowanym postanowieniu, zgodnie z którym uczynienie przez skarżącą przedmiotem skargi jedynie przepisu proceduralnego, i to w związku z wydaniem ostatecznego rozstrzygnięcia sądowego, w którym sąd nie orzekł o jej prawach i wolnościach konstytucyjnych, uniemożliwia merytoryczne rozpoznanie skargi.
W tym stanie rzeczy Trybunał Konstytucyjny orzekł jak na wstępie.
Exception '' occured!
Message:
StackTrace:
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej