Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 7 listopada 2012
Miejsce publikacji
OTK ZU 6B/2012, poz. 533
Skład
SędziaFunkcja
Andrzej Rzeplińskiprzewodniczący
Marek Zubiksprawozdawca
Stanisław Rymar
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [42 KB]
Postanowienie z dnia 7 listopada 2012 r. sygn. akt Ts 347/11
przewodniczący: Andrzej Rzepliński
sprawozdawca: Marek Zubik
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 7 listopada 2012
Miejsce publikacji
OTK ZU 6B/2012, poz. 533
Skład
SędziaFunkcja
Andrzej Rzeplińskiprzewodniczący
Marek Zubiksprawozdawca
Stanisław Rymar

533/6B/2012

POSTANOWIENIE
z dnia 7 listopada 2012 r.
Sygn. akt Ts 347/11

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Andrzej Rzepliński - przewodniczący
Stanisław Rymar
Marek Zubik - sprawozdawca,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym zażalenia na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 maja 2012 r. o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej Sławomira F.,
postanawia:
nie uwzględnić zażalenia.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej z 12 grudnia 2011 r. Sławomir F. (dalej: skarżący) zakwestionował zgodność z Konstytucją art. 14 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz. 1843, ze zm.; dalej: ustawa o skardze). Wobec zaskarżonego przepisu skarżący sformułował zarzut niezgodności z art. 2 oraz art. 45 ust. 1 Konstytucji, której istota polegać miała na uniemożliwieniu merytorycznego rozpoznania kolejnej skargi (wniesionej przed upływem 12 miesięcy od rozpoznania poprzedniej) na przewlekłość postępowania przez niezawisły, bezstronny i niezależny sąd. Ponadto skarżący przedstawił także zarzut niezgodności art. 14 ustawy o skardze z art. 176 ust. 1 Konstytucji z uwagi na niemożność zaskarżenia i wniesienia zażalenia na postanowienie o odrzuceniu skargi.
Postanowieniem z 24 maja 2012 r. Trybunał Konstytucyjny odmówił nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu. W uzasadnieniu tego orzeczenia Trybunał wskazał, że skarżący nie wykonał obowiązku przewidzianego w art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.; dalej: ustawa o TK). Trybunał stwierdził bowiem, że w odniesieniu do zarzutu naruszenia art. 176 ust. 1 Konstytucji do skargi nie zostało dołączone orzeczenie, które naruszałoby zasadę wyrażoną w tym przepisie. Z kolei zarzut niezgodności art. 14 ustawy o skardze z prawem do rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki Trybunał uznał za oczywiście bezzasadny. Trybunał podkreślił przy tym konieczność właściwego kwalifikowania procedury inicjowanej skargą na przewlekłość postępowania, zwłaszcza w kontekście pojęcia „sprawa”, zawartego w treści art. 45 Konstytucji.
W zażaleniu wniesionym 5 czerwca 2012 r. (data nadania) skarżący wskazał, że w zaskarżonym postanowieniu Trybunał błędnie przyjął, iż orzeczeniem naruszającym prawa skarżącego było postanowienie Sądu Rejonowego w Opolu z 9 września 2011 r., którym wyznaczono skarżącemu pełnomocnika z urzędu w celu sporządzenia skargi konstytucyjnej. Ponadto skarżący ponownie stwierdził, że powołane w skardze konstytucyjnej orzeczenie sądowe naruszyło prawo statuowane w art. 45 ust. 1 Konstytucji. Naruszenie to skarżący upatruje w niemożności merytorycznego rozpoznania kolejnej skargi na przewlekłość postępowania. Za niezrozumiałe uznał skarżący stwierdzenia Trybunału dotyczące jedynie abstrakcyjnego charakteru kontroli, którą zamierzał zainicjować. Ponadto zarzucił, że Trybunał przedwcześnie i „automatycznie” nie podjął próby oceny dopuszczalności ograniczenia obywatelskiego prawa przewidzianego w ustawie o skardze.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
1. Zażalenie nie dostarczyło jakichkolwiek argumentów, które podważyłyby prawidłowość i zasadność postanowienia o odmowie nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu.
2. W odniesieniu do zarzutu wadliwej kwalifikacji orzeczenia, w związku z którym została wniesiona skarga konstytucyjna, Trybunał stwierdza, że w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia z 24 maja 2012 r. istotnie doszło do jego omyłkowego określenia. Ze względu jednak na część historyczną postanowienia (s. 2), jak i zawarte w dalszej jego części określenie przedmiotu tego orzeczenia (s. 4), nie ulega wątpliwości, że Trybunał odniósł się do postanowienia Sądu Okręgowego w Opolu z 28 czerwca 2011 r. (sygn. akt II S 20/11). Na mocy tego właśnie postanowienia została odrzucona – wniesiona bez dochowania terminu, o którym mowa w art. 14 ustawy o skardze – ponowna skarga skarżącego na przewlekłość postępowania sądowego. W kontekście tego postanowienia należy interpretować argumenty Trybunału dotyczące próby zainicjowania przez skarżącego abstrakcyjnej kontroli art. 14 ustawy o skardze. Podstawę stanowiska Trybunału stanowiło bowiem stwierdzenie, że opisane wyżej postanowienie Sądu Okręgowego w Opolu w żadnej mierze nie doprowadziło do ingerencji w prawa skarżącego związane z zasadą co najmniej dwuinstancyjnego postępowania sądowego, czy też prawem do zaskarżenia orzeczenia wydanego w pierwszej instancji. Bez takiego zaś związku nie można było przyjąć, że skarga konstytucyjna rzeczywiście została powiązana z orzeczeniem naruszającym konstytucyjne prawa skarżącego.
3. W odniesieniu do zarzutu naruszenia art. 45 ust. 1 Konstytucji i wyrażonego w tym przepisie prawa do sądu Trybunał stwierdza, że skarżący w swoim zażaleniu nie odniósł się do przedstawionych w zaskarżonym postanowieniu przesłanek odmowy nadania skardze dalszego biegu; powtórzył jedynie tezę łączącą okoliczność takiego naruszenia z odrzuceniem ponownej skargi na przewlekłość postępowania sądowego. Wobec powyższego Trybunał ponownie stwierdza, że teza ta – w sposób nieuprawniony – abstrahuje od charakteru prawnego postępowania normowanego przepisami ustawy o skardze. Pomija wpadkowy jedynie – wobec postępowania co do istoty sprawy – walor tego postępowania, jak również błędnie zakłada pełną adekwatność art. 45 ust. 1 Konstytucji i wyrażonych tam gwarancji do kwalifikacji rozwiązań przyjętych przez ustawodawcę w zaskarżonym akcie prawnym. W tym zakresie Trybunał, odwołując się do wskazanego już w zaskarżonym postanowieniu orzecznictwa (zob. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 1 kwietnia 2008 r., SK 77/06, OTK ZU nr 3/A/2008, poz. 39), ograniczył się do zaaprobowania stanowiska przedstawionego w zaskarżonym postanowieniu.
Biorąc powyższe okoliczności pod uwagę Trybunał Konstytucyjny należy stwierdza, że zasadnie odmówił nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej