Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 26 września 2012
Miejsce publikacji
OTK ZU 3B/2013, poz. 275
Skład
SędziaFunkcja
Mirosław Granat
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [53 KB]
Postanowienie z dnia 26 września 2012 r. sygn. akt Ts 196/12
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 26 września 2012
Miejsce publikacji
OTK ZU 3B/2013, poz. 275
Skład
SędziaFunkcja
Mirosław Granat

275/3B/2013

POSTANOWIENIE
z dnia 26 września 2012 r.
Sygn. akt Ts 196/12

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Mirosław Granat,
po wstępnym rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej Janusza B. w sprawie zgodności:
art. 202 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, ze zm.) z art. 2, art. 30 oraz art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
postanawia:
odmówić nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej z 10 sierpnia 2012 r. (data nadania) Janusz B. (dalej: skarżący) wniósł o stwierdzenie niezgodności art. 202 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, ze zm.; dalej: k.p.k.) „w zakresie, w jakim nie precyzuje okoliczności, w których organ procesowy uprawniony jest do wydania postanowienia o dopuszczeniu opinii o stanie zdrowia podejrzanego sporządzonej przez powołanych biegłych psychiatrów” z art. 2, art. 30 oraz art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
Skarga konstytucyjna została wniesiona na tle następującego stanu faktycznego. W toczącej się przeciwko skarżącemu sprawie karnej prokurator Prokuratury Rejonowej w Białymstoku zdecydował zasięgnąć opinii dwóch biegłych psychiatrów co do poczytalności skarżącego oraz możliwości brania przez niego udziału w postępowaniu karnym (postanowienie z 8 maja 2012 r., sygn. akt 1 Ds 2331/11). Postanowienie to zostało doręczone skarżącemu 11 maja 2012 r.
Zdaniem skarżącego art. 202 § 1 k.p.k. stanowi nieproporcjonalną ingerencję w prawo do prywatności (art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji), w szczególności do niepoddawania go badaniu przez biegłych psychiatrów na podstawie arbitralnej decyzji organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Skarżący wskazał także, że kilkakrotne, niezasadne kierowanie osób podejrzanych na badania psychiatryczne może być powodem stwierdzenia naruszenia przez Polskę art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284, ze zm.), jak miało to miejsce w wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 27 listopada 2003 r. w sprawie Worwa przeciwko Polsce (skarga nr 26624/95). Zaznaczył również, że brak doprecyzowania w art. 202 § 1 k.p.k. wypadków, w których dopuszczalne jest poddanie podejrzanego lub oskarżonego badaniom psychiatrycznym stanowi naruszenie zasad poprawnej legislacji (art. 2 Konstytucji) oraz godności człowieka (art. 30 Konstytucji). W ocenie skarżącego badanie takie powinno być dopuszczalne jedynie w sytuacji, w której z dużym prawdopodobieństwem może ono mieć znaczenie dowodowe w postępowaniu karnym. Skarżący podkreślił też, że za nieuzasadnione należy uznać poddawanie podejrzanego lub oskarżonego badaniom psychiatrycznym jedynie na tej podstawie, że w przeszłości leczył się on psychiatrycznie. Wskazał, że taka praktyka stosowania zaskarżonego przepisu może prowadzić do szykanowania osób podejrzanych i oskarżonych, a także do unikania leczenia przez osoby z zaburzeniami psychicznymi, obawiające się stygmatyzacji związanej z takim leczeniem.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 79 ust. 1 Konstytucji, każdy, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone, ma prawo, na zasadach określonych w ustawie, zakwestionować zgodność z Konstytucją przepisów ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie których sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego prawach lub wolnościach albo obowiązkach określonych w Konstytucji. Zasady, na jakich dopuszczalne jest korzystanie z tego środka ochrony wolności i praw, precyzuje ustawa z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.; dalej: ustawa o TK). W myśl jej art. 46 ust. 1, skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu drogi prawnej, o ile droga ta jest przewidziana, w ciągu 3 miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia. Art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy o TK wskazuje, że na skarżącym spoczywa obowiązek wskazania naruszonych wolności lub praw oraz sposobu ich naruszenia. Z kolei z art. 32 ust. 1 pkt 3 i 4 tejże ustawy wynika konieczność uzasadnienia zarzutu niekonstytucyjności zaskarżonych przepisów. Niespełnienie tych wymogów, podobnie jak oczywista bezzasadność skargi, stanowi podstawę odmowy nadania biegu skardze konstytucyjnej w toku jej wstępnego rozpoznania.
Analiza skargi konstytucyjnej wniesionej w niniejszej sprawie prowadzi do wniosku, że skarga ta nie spełnia warunków nadania jej dalszego biegu.
W pierwszej kolejności Trybunał Konstytucyjny stwierdza, że przedmiotem rozpoznania w trybie skargowym nie może być zarzut naruszenia zasady demokratycznego państwa prawnego oraz wynikających z niej zasad poprawnej legislacji (art. 2 Konstytucji). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału żadna z tych zasad nie stanowi źródła wolności i praw konstytucyjnych, których ochronie służy – w myśl art. 79 ust. 1 Konstytucji – skarga konstytucyjna, więc żadna z nich nie może więc być samodzielnym wzorcem kontroli konstytucyjności przepisów w postępowaniu inicjowanym wniesieniem skargi konstytucyjnej (zob. np. postanowienia TK z: 26 czerwca 2002 r., SK 1/02, OTK ZU nr 4/A/2002, poz. 53; 14 grudnia 2009 r., SK 49/07, OTK ZU nr 11/A/2009, poz. 173 oraz 15 grudnia 2009 r., Ts 5/08, OTK ZU nr 1/B/2010, poz. 13 i cytowane tam orzecznictwo). Trybunał wielokrotnie podkreślał, że art. 2 Konstytucji może być w postępowaniu skargowym jedynie pomocniczym wzorcem kontroli, pod warunkiem jednoczesnego wskazania innej naruszonej normy konstytucyjnej statuującej wolność lub prawo (zob. wyrok TK z 26 kwietnia 2005 r., SK 36/03, OTK ZU nr 4/A/2005, poz. 40). Zarzut niezgodności z zasadami ustrojowymi wynikającymi z art. 2 Konstytucji mógłby więc być rozpatrywany wyłącznie w ramach oceny sposobu naruszenia konstytucyjnych wolności i praw (zob. postanowienie TK z 26 czerwca 2002 r., SK 1/02 oraz wyrok TK z 13 stycznia 2004 r., SK 10/03, OTK ZU nr 1/A/2004, poz. 2), nie zaś jako zarzut samodzielny. Z treści skargi konstytucyjnej wniesionej w niniejszej sprawie wynika natomiast, że skarżący formułuje w niej zarzut naruszenia art. 2 Konstytucji jako niezależny (równoległy) wobec zarzutu naruszenia art. 30 oraz art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji. W takim kształcie zarzut ten nie może być przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie.
Ponadto, nawet jeśli przyjąć, że sformułowany w rozpatrywanej skardze konstytucyjnej zarzut naruszenia art. 2 Konstytucji pozostaje w związku z zarzutem naruszenia prawa do prywatności (art. 47 Konstytucji), to w tym zakresie – podobnie jak w odniesieniu do pozostałych powołanych przez skarżącego wzorców kontroli – skarga konstytucyjna jest oczywiście bezzasadna.
Skarżący wiąże zarzut naruszenia wszystkich wskazanych w skardze konstytucyjnej wzorców kontroli z brakiem określenia w zaskarżonym przepisie sytuacji, w których możliwe jest zasięgnięcie opinii biegłych psychiatrów co do zdrowia psychicznego podejrzanego lub oskarżonego. Wskazuje, że możliwość poddania podejrzanego lub oskarżonego badaniom psychiatrycznym, koniecznym do sporządzenia przez biegłych takiej opinii, powinna być ograniczona do sytuacji, w których badanie takie „z dużym prawdopodobieństwem może mieć znaczenie dowodowe w postępowaniu karnym”. Trybunał stwierdza jednak, że formułując ten zarzut, skarżący nie bierze pod uwagę innych przepisów k.p.k. znajdujących zastosowanie do powoływania biegłych w postępowaniu karnym. W zakresie nieuregulowanym szczegółowo w odniesieniu do biegłych psychiatrów zastosowanie znajdują bowiem ogólne przepisy dotyczące wszystkich biegłych – w szczególności art. 193 § 1 k.p.k., który przewiduje, że opinii biegłych zasięga się wówczas, gdy stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymaga wiadomości specjalnych (zob. np. uwagi 2 i 3 do art. 202 [w:] Kodeks postępowania karnego. Komentarz do art. 1-296, t. I, red. P. Hofmański, Warszawa 2011). Nie znajduje więc uzasadnienia zarzut skarżącego, że możliwość zasięgnięcia opinii biegłych psychiatrów nie jest ograniczona do sytuacji, gdy jej uzyskanie może mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy karnej.
W wyroku w sprawie o sygn. SK 50/06 Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że „[b]adanie stanu zdrowia psychicznego oskarżonego, pomimo niewątpliwych funkcji gwarancyjnych, którym ono służy, nie powinno jednak stanowić reguły, lecz przeciwnie – powinno zawsze wynikać z konkretnych okoliczności, wskazujących na możliwość wystąpienia zaburzeń psychicznych.” Wskazał również, że potrzeba przeprowadzania badań psychiatrycznych „zaistnieje dopiero wówczas, gdy pojawią się wątpliwości co do poczytalności [sprawcy czynu zabronionego] i będą one miały charakter uzasadniony, czyli znajdą oparcie w zaistniałych okolicznościach.” Ocena czy zaistniały te okoliczności i w konsekwencji, czy zaistniała konieczność zasięgnięcia opinii biegłych co do stanu zdrowia psychicznego podejrzanego lub oskarżonego, jest jednak kwestią stosowania prawa i należy do organów prowadzących postępowanie karne. Dlatego w zakresie, w jakim skarżący wskazuje na zbyt częste i – jego zdaniem – nieuzasadnione korzystanie przez prokuraturę i sądy z możliwości kierowania podejrzanych i oskarżonych na badania psychiatryczne, jego zarzuty są zarzutami nieprawidłowego – w jego przekonaniu – stosowania prawa przez organy procesowe, nie zaś niekonstytucyjności zaskarżonego art. 202 § 1 k.p.k. W tym kształcie również te zarzuty nie mogą być przedmiotem rozpoznania przez Trybunał w postępowaniu inicjowanym wniesieniem skargi konstytucyjnej.
Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 49 w związku z art. 36 ust. 3 oraz art. 47 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o TK, Trybunał Konstytucyjny odmówił nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej.
Exception '' occured!
Message:
StackTrace:
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej