Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 1 września 2006
Miejsce publikacji
OTK ZU 1B/2007, poz. 65
Skład
SędziaFunkcja
Ewa Łętowska
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [37 KB]
Postanowienie z dnia 1 września 2006 r. sygn. akt Ts 176/06
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 1 września 2006
Miejsce publikacji
OTK ZU 1B/2007, poz. 65
Skład
SędziaFunkcja
Ewa Łętowska

65/1B/2007

POSTANOWIENIE
z dnia 1 września 2006 r.
Sygn. akt Ts 176/06

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Ewa Łętowska,
po wstępnym rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej Edwarda Bieleckiego w sprawie zgodności:
art. 8 ust. 1 zd. 2 ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 34, poz. 149 ze zm.) z art. 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
postanawia:
odmówić nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej złożonej do Trybunału Konstytucyjnego 11 lipca 2006 r. skarżący zakwestionował zgodność art. 8 ust. 1 zd. 2 ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 34, poz. 149 ze zm.) z art. 64 Konstytucji.
Skarżący złożył do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy wniosek o uznanie za nieważny wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 14 czerwca 1952 r. w sprawie o sygn. akt Sr 84/52 w stosunku do jego brata – Władysława. Prawomocnym postanowieniem z 14 grudnia 2005 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy (sygn. akt III Ko un 7/05) uznał za nieważny wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 14 czerwca 1952 r. w sprawie o sygn. akt Sr 84/52 w części dotyczącej skazania brata skarżącego oraz postanowienie Sądu Najwyższego w Warszawie z 29 sierpnia 1952 r. w sprawie S. 1213/52, wydane w części dotyczącej brata skarżącego.
Zgodnie z treścią zaskarżonej ustawy prawo do odszkodowania za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, wynikłe z wydania uznanych za nieważne rozstrzygnięć przechodzi – w razie śmierci pokrzywdzonego – na małżonka, dzieci i rodziców. Zaskarżona ustawa dając skarżącemu – jako bratu pokrzywdzonego – prawo do wystąpienia z wnioskiem o uznanie wyroku za nieważny, jednocześnie odmówiła mu prawa do odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, które wynikły z wydania takiego orzeczenia. Zaskarżony przepis wymieniając enumeratywnie osoby uprawnione do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia pozbawił rodzeństwo skazanego – w ocenie skarżącego – jakiejkolwiek drogi prawnej do dochodzenia wskazanego powyżej odszkodowania i zadośćuczynienia. Tym samym określił w sposób oczywisty, iż skarżącemu nie przysługuje żadna droga prawna dla dochodzenia od Skarbu Państwa roszczeń za poniesioną przez brata szkodę i zadośćuczynienia za doznaną przez niego krzywdę, stąd też wniesienie niniejszej skargi nie może zostać uznane za niedopuszczalne z uwagi na brak wyczerpania drogi prawnej, bowiem ta droga nie została dla skarżącego przewidziana.
Uzasadniając naruszenie prawa określonego w art. 64 Konstytucji skarżący wskazuje na nieuzasadnione wyróżnienie przez zaskarżoną regulację jedynie części krewnych, którym przyznano prawo dziedziczenia i tym samym zasadnego dochodzenia odszkodowania za poniesioną szkodę i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wynikłe z wydania orzeczenia uznanego następnie za nieważne. Zdaniem skarżącego prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia jest prawem przysługującym zmarłemu i podlegającym dziedziczeniu, a zaskarżony przepis zawęża tylko zakres osób, którym to prawo przysługuje.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Postępowanie w sprawie skargi konstytucyjnej jest sformalizowane i wymaga spełnienia warunków wynikających z art. 79 ust. 1 Konstytucji, a także zawartych w ustawie z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643 ze zm.). W świetle art. 79 ust. 1 Konstytucji skarga konstytucyjna przysługuje wyłącznie podmiotom, których konstytucyjne wolności lub prawa o charakterze podmiotowym zostały naruszone na skutek wydania ostatecznego rozstrzygnięcia opartego na przepisie, którego konstytucyjność się kwestionuje. Wprowadzenie wskazanej powyżej przesłanki skargi konstytucyjnej wiąże się ściśle z konstrukcją tego środka ochrony praw i wolności, która została przyjęta w prawie polskim. Zgodnie z nią wykazanie uprawnienia do wniesienia skargi wymaga po pierwsze wystąpienia konkretnego a nie tylko abstrakcyjnego naruszenia konstytucyjnego prawa lub wolności, a po drugie uzyskania takiego rozstrzygnięcia opartego o zaskarżony przepis, poprzez wydanie którego doszło do aktualizacji (konkretyzacji) tego naruszenia. Innymi słowy wymagane jest tzw. kwalifikowane naruszenie przysługujących skarżącemu konstytucyjnych praw lub wolności (zob. np. postanowienie z 24 października 2001 r., sygn. SK 10/01, OTK ZU nr 7/2001, poz. 225).
W sprawie stanowiącej przedmiot wstępnego rozpoznania Trybunału Konstytucyjnego skarżący nie uzyskał żadnego rozstrzygnięcia, z którego wydaniem mógłby łączyć naruszenie przysługujących mu praw lub wolności konstytucyjnych. Nie budzi wątpliwości Trybunału, iż za takie rozstrzygnięcie nie może zostać uznane postanowienie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z 14 grudnia 2005 r. stwierdzające nieważność orzeczeń wydanych w sprawie brata skarżącego. Niezasadne jest także twierdzenie skarżącego, iż zaskarżony przepis pozbawił skarżącego jakiejkolwiek drogi prawnej do dochodzenia wskazanego powyżej odszkodowania i zadośćuczynienia. W rzeczywistości zaskarżony przepis nie daje podstawy do zasądzenia na rzecz skarżącego odszkodowania i zadośćuczynienia, co jednakże nie jest jednoznaczne z niemożnością uzyskania ostatecznego rozstrzygnięcia w rozumieniu art. 79 ust. 1 Konstytucji.
Procedura uzyskiwania rozstrzygnięć w sprawie odszkodowań i zadośćuczynień związanych ze stwierdzeniem nieważności orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego została uregulowana w art. 8 ust. 2 zaskarżonej ustawy, według którego: Żądanie odszkodowania i zadośćuczynienia należy zgłosić odpowiednio w sądzie wojewódzkim lub wojskowym, który wydał postanowienie o stwierdzeniu nieważności orzeczenia, w terminie roku od daty jego uprawomocnienia się. Warunkiem koniecznym zatem (co nie oznacza, że wystarczającym) dla przyjęcia, iż w sprawie skarżącego doszło do konkretnego naruszenia przysługującego mu konstytucyjnego prawa o charakterze podmiotowym lub konstytucyjnej wolności, uzasadniającego wniesienie skargi konstytucyjnej, jest uzyskanie rozstrzygnięcia wydanego wskutek rozpatrzenia wniosku złożonego w trybie art. 8 ust. 2 ustawy i rozstrzygnięć wydanych wskutek wyczerpania od niego drogi prawnej (zob. art. 8 ust. 3 zaskarżonej ustawy). Raz jeszcze podkreślić należy, iż zgodnie z przyjętą przez polskiego ustrojodawcę konstrukcją skargi konstytucyjnej, instytucja ta służy uruchomieniu postępowania o charakterze nadzwyczajnym i subsydiarnym w stosunku do innych środków i procedur ochrony konstytucyjnych praw i wolności. Jedna z takich procedur, w ramach której może dojść do oceny zarzutu niekonstytucyjności regulacji zawartych w kwestionowanym akcie normatywnym, wynika chociażby z art. 193 Konstytucji, który przewiduje dla orzekających w sprawie sądów kompetencje do wszczęcia przed Trybunałem Konstytucyjnym postępowania w sprawie pytania prawnego.
Mając na względzie, iż skarżący nie uzyskał jeszcze ostatecznego rozstrzygnięcia wydanego na podstawie zaskarżonego przepisu, należało orzec jak na wstępie.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej