Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 9 listopada 2000
Miejsce publikacji
OTK ZU 1/2001, poz. 14
Skład
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [15 KB]
Postanowienie z dnia 9 listopada 2000 r. sygn. akt Ts 80/00
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 9 listopada 2000
Miejsce publikacji
OTK ZU 1/2001, poz. 14
Skład
POSTANOWIENIE
z dnia 9 listopada 2000 r.
Sygn. akt Ts 80/00

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Teresa Dębowska-Romanowska,
po wstępnym rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej Janiny i Tadeusza D., w sprawie zgodności:
art. 39315 (zdanie drugie) ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 ze zm.) z art. 45 ust. 1 i art. 183 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
postanawia:
odmówić nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej Janiny i Tadeusza D. zarzucono, iż zastosowanie przez Sąd Najwyższy art. 39315 (zdanie drugie) ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 ze zm.), spowodowało oddalenie kasacji, a co za tym idzie uniemożliwiło również dokonania – będącej przedmiotem postępowania instancyjnego – czynności prawnej, polegającej na odwołaniu darowizny z powodu rażącej niewdzięczności. W uzasadnieniu wyroku z 2 grudnia 1999 r., Sąd Najwyższy stwierdził brak usprawiedliwionych podstaw kasacyjnych z uwagi na oczywistą bezzasadność wniesionej kasacji. Nie został bowiem naruszony art. 233 § 1 kpc. Nie znalazł również potwierdzenia drugi zarzut kasacji – naruszenie prawa materialnego – art. 898 § 1 kc przez błędną wykładnię, wyrażającą się przyjęciem, iż działaniom pozwanej nie można postawić zarzutu “rażącej niewdzięczności”.
Sąd Najwyższy zauważył w uzasadnieniu na marginesie, iż w sytuacji, gdy uzna, że nie ma naruszeń istotnych przepisów postępowania, a przedmiotem kasacji jest zarzut naruszenia prawa materialnego, przy weryfikacji tego zarzutu Sąd jest “związany” ustaleniami stanu faktycznego, stanowiącymi podstawę wydania zaskarżonego wyroku – w myśl art. 39315 kpc.
Zdaniem pełnomocnika skarżących zaskarżony przepis, ze względu na założoną w nim niedopuszczalność ponownej weryfikacji stanu faktycznego ustalonego przez sądy niższych instancji, narusza art. 45 ust. 1 i art. 183 ust. 1 Konstytucji RP.
Zarządzeniem sędziego Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2000 r. pełnomocnik skarżących został wezwany do usunięcia braków formalnych wniesionej skargi konstytucyjnej, w szczególności poprzez dokładne określenie praw lub wolności skarżących wynikających z art. 183 ust. 1 Konstytucji RP oraz sposobu ich naruszenia przez art. 39315 (zdanie drugie) ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego oraz dokładne wskazanie, w jaki sposób kwestionowany przepis narusza art. 45 Konstytucji RP.
W piśmie procesowym z 17 lipca 2000 r. pełnomocnik skarżących ograniczył się do stwierdzenia, iż zaskarżony przepis “narusza w sposób bezpośredni konstytucyjne prawo skarżących z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP i pośredni z art. 183 ust. 1 Konstytucji RP”. W dalszym ciągu dowodzi, iż związanie Sądu Najwyższego niemiarodajnym – jego zdaniem – stanem faktycznym nie pozwala mu sprawiedliwie orzec i uwzględnić kasacji, co narusza konstytucyjne prawo skarżących do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd. Odnośnie określenia konstytucyjnych praw lub wolności skarżących wynikających z art. 183 Konstytucji RP, pełnomocnik skarżących wywodzi “prawo” do domagania się nadzoru w zakresie orzekania sprawowanego przez Sąd Najwyższy nad działalnością sądów powszechnych.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Aby doszło do aktualizacji zawartej w art. 39315 dyspozycji muszą zostać spełnione łącznie trzy przesłanki: 1) brak stwierdzenia naruszeń istotnych przepisów postępowania, 2) stwierdzenie naruszenia prawa materialnego, 3) dokonanie przez sądy niższych instancji ustalenia stanu faktycznego. W niniejszej sprawie druga ze wskazanych przesłanek nie została spełniona, powstaje więc pytanie, czy przepis ten stanowi podstawę wyroku SN z 2 grudnia 1999 r., oddalającego kasację oraz czy wskazany sposób naruszenia konstytucyjnych praw skarżącego jest uzasadniony treścią postawionych w skardze zarzutów.
Sąd Najwyższy dokonał kontroli prawidłowości postępowania sądów niższej instancji i uznał, iż nie naruszyły one przepisów kodeksu postępowania cywilnego, co mogłoby świadczyć o błędnym ustaleniu stanu faktycznego. W związku z powyższym Sąd Najwyższy uznał, iż nie zachodzi podstawa kasacji, o której mowa w art. 3931 pkt 2 kpc. Wskazana powyżej ocena postępowania sądów obu instancji stanowiła punkt wyjścia dla oceny przez Sąd Najwyższy sformułowanego w kasacji zarzutu naruszenia art. 898 § 1 kodeksu cywilnego. Opierając się na dokonanych przez sądy ustaleniach Sąd Najwyższy przyjął, iż obdarowanej nie można w niniejszej sprawie przypisać rażącej niewdzięczności, co w świetle normatywnej treści cytowanego przepisu czyni niezasadnym oparcie kasacji na podstawie wskazanej w art. 3931 pkt 1 kpc.
Z powyższego wynika, iż postawione w skardze konstytucyjnej zarzuty de facto dotyczą odmiennej oceny postępowania sądów przy ustalaniu stanu faktycznego dokonanej przez samego skarżącego i Sąd Najwyższy. Wbrew twierdzeniom skarżących art. 39315 nie zamyka Sądowi Najwyższemu możliwości sprawowania nadzoru nad sądami w zakresie dokonywanych przez nie ustaleń faktycznych. Możliwość dokonania takiej oceny wynika wprost z art. 3931 pkt 2 kpc. Za nie znajdujące oparcia w przepisach kpc należy uznać stwierdzenie skarżących, iż Sąd Najwyższy nawet przekonany o niemiarodajności stanu faktycznego sprawy musi uznać ten stan za prawdziwy. Fakt, iż Sąd Najwyższy nie dopatrzył się naruszenia przepisów normujących postępowanie, w szczególności art. 233 kpc nie może sam przez się uzasadniać postawionych w skardze zarzutów. Tym bardziej, iż podstawą rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego w tej sprawie był art. 39312, a nie art. 39315 kpc.
Reasumując należy stwierdzić, iż skarżący nie wskazali w jaki sposób art. 39315 kpc narusza w niniejszej sprawie art. 45 ust. 1 i art. 183 konstytucji. Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż nie został spełniony warunek złożenia skargi konstytucyjnej, o którym mowa w art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
Na koniec należy stwierdzić, iż niezrealizowanie w niniejszej sprawie dyspozycji art. 39315 kpc stawia poza zakresem skargi konstytucyjnej możliwość prawnej oceny sytuacji, w której Sąd Najwyższy opierając się na stanie faktycznym stanowiącym podstawę wydania zaskarżonego wyroku orzeka co do istoty sprawy.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej