Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 23 października 2002
Miejsce publikacji
OTK ZU 4B/2002, poz. 284
Skład
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [15 KB]
Postanowienie z dnia 23 października 2002 r. sygn. akt Ts 49/02
przewodniczący: Mirosław Wyrzykowski
sprawozdawca: Janusz Niemcewicz
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 23 października 2002
Miejsce publikacji
OTK ZU 4B/2002, poz. 284
Skład
POSTANOWIENIE
z dnia 23 października 2002 r.
Sygn. akt Ts 49/02

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Mirosław Wyrzykowski - przewodniczący
Janusz Niemcewicz - sprawozdawca
Jadwiga Skórzewska-Łosiak,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym zażalenia na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 23 lipca 2002 r. o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej Arkadiusza Ziarko,
postanawia:
pozostawić zażalenie bez rozpoznania

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej złożonej 12 kwietnia 2002 r. zarzucono, że art. 202 § 1 w zw. z art. 212 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070) jest niezgodny z art. 2, 32 i 65 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem skarżącego naruszenie wskazanych przepisów Konstytucji wynika przede wszystkim ze zbyt krótkiego vacatio legis, co uniemożliwiło powołanie go na stanowisko sędziowskie po ukończeniu 26 roku życia.
Z dniem 20 października 1999 r. Minister Sprawiedliwości powierzył skarżącemu jako asesorowi pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie, a następnie z dniem 1 stycznia 2001 r. Minister Sprawiedliwości przeniósł skarżącego do Sądu Rejonowego w Olsztynie i powierzył mu pełnienie czynności sędziowskich na okres do 19 października 2001 r. Pismem z 4 października 2001 r. Minister Sprawiedliwości ponownie powierzył skarżącemu pełnienie czynności sędziowskich do 30 września 2002 r. W dniu 15 listopada 2001 r. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego podjęło uchwałę o przedstawieniu kandydatury skarżącego Krajowej Radzie Sądownictwa, jednak dzień później stwierdzono, iż skarżący nie spełnia wymogu określonego w art. 202 § 1 – Prawa o ustroju sądów powszechnych co do minimalnego wieku. Ustawa ta weszła w życie 1 października 2001 r. i dla skarżącego przesunęła granicę wieku, od którego można zostać powołanym na stanowisko sędziego z 26 na 28 lat.
Postanowieniem z 23 lipca 2002 r. Trybunał Konstytucyjny odmówił nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej. W uzasadnieniu Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż podstawą odmowy nadania dalszego biegu skardze jest brak wskazania przez skarżącego ostatecznego orzeczenia w rozumieniu art. 79 ust. 1 Konstytucji.
W zażaleniu złożonym 7 sierpnia 2002 r. skarżący wniósł o skierowanie sprawy na rozprawę. Zdaniem skarżącego z art. 79 ust. 1 Konstytucji nie wynika, by w sprawie musiało zapaść orzeczenie o jego prawach lub wolnościach. Ponadto wskazał, iż działanie Prezesa Sądu Okręgowego i Kolegium Sądu Okręgowego miało charakter władczy i było oparte na niekonstytucyjnej, zdaniem skarżącego, ustawie. Skarżący podkreślił, iż jego sytuacja prawna ukształtowana przez zaskarżony przepis ustawy może ulec zmianie jedynie w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje.
Zgodnie z dyspozycją art. 48 ust. 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zażalenie na postanowienie o odmowie nadania biegu skardze konstytucyjnej powinien sporządzić adwokat lub radca prawny. Skarżący nie jest adwokatem ani radcą prawnym, nie należy też do kategorii osób o których mowa w art. 48 ust. 2 cytowanej ustawy. W związku z powyższym zażalenie należy pozostawić bez rozpoznania.
Na marginesie należy jedynie zauważyć, że wbrew twierdzeniom zawartym w zażaleniu koniecznym warunkiem dopuszczenia skargi konstytucyjnej do merytorycznego rozpoznania jest wskazanie ostatecznego orzeczenia o prawach lub wolnościach skarżącego (por. postanowienie z 13 października 1998 r., sygn. Ts 117/98, OTK ZU nr 3(25) z 1999 r.). Skarżący w sposób jednoznaczny stwierdził, iż “żadne takie rozstrzygnięcie nie zostało wydane i żadne nie zostało mi doręczone”. W związku z powyższym Trybunał Konstytucyjny zasadnie odmówił nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu. Dopiero w zażaleniu skarżący podniósł, iż władczym rozstrzygnięciem o jego konstytucyjnych prawach było działanie Prezesa Sądu Okręgowego i Kolegium Sądu Okręgowego. W związku z tym należy stwierdzić, iż przedmiotem zażalenia oraz prowadzonego po jego wniesieniu postępowania jest jedynie zasadność wydania przez Trybunał Konstytucyjny odmowy nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej. W przedmiotowej sprawie Trybunał Konstytucyjny w sposób prawidłowy ustalił, iż podstawą odmowy jest brak ostatecznego orzeczenia w rozumieniu art. 79 ust.1 Konstytucji. Na taki stan rzeczy wskazał w skardze sam skarżący. Powołanie dopiero w uzasadnieniu, iż ostateczne rozstrzygnięcie o prawach skarżącego jednak zapadło nie może mieć znaczenia dla oceny prawidłowości wydanego przez Trybunał postanowienia. Ponadto z zażalenia nie wynika, że działanie Prezesa Sądu i Kolegium miało charakter ostatecznego orzeczenia w rozumieniu art. 79 ust. 1 Konstytucji. Skarżący nie precyzuje formy tego działania, upatrując naruszenia swych konstytucyjnych praw w nieprzedstawieniu do chwili obecnej jego kandydatury Krajowej Radzie Sądownictwa.
Mając powyższe na względzie należało orzec jak na wstępie.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej