Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o nadaniu biegu (po zażaleniu)
Data 21 kwietnia 2004
Miejsce publikacji
OTK ZU 2B/2004, poz. 124
Skład
SędziaFunkcja
Mirosław Wyrzykowskiprzewodniczący
Janusz Niemcewiczsprawozdawca
Jerzy Stępień
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [52 KB]
Postanowienie z dnia 21 kwietnia 2004 r. sygn. akt Ts 62/03
przewodniczący: Mirosław Wyrzykowski
sprawozdawca: Janusz Niemcewicz
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o nadaniu biegu (po zażaleniu)
Data 21 kwietnia 2004
Miejsce publikacji
OTK ZU 2B/2004, poz. 124
Skład
SędziaFunkcja
Mirosław Wyrzykowskiprzewodniczący
Janusz Niemcewiczsprawozdawca
Jerzy Stępień
POSTANOWIENIE
z dnia 21 kwietnia 2004 r.
Sygn. akt Ts 62/03

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Mirosław Wyrzykowski - przewodniczący
Janusz Niemcewicz - sprawozdawca
Jerzy Stępień,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym, na podstawie art. 49 w związku z art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643 ze zm.), zażalenia z dnia 7 października 2003 r. na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 września 2003 r. o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej Zbigniewa Podolskiego,
postanawia:
uwzględnić zażalenie.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej Zbigniewa Podolskiego z 7 kwietnia 2003 r. zakwestionowano zgodność:
1) art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) z art. 2, art. 45 ust. 1 oraz art. 70 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej;
2) art. 30 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) z art. 92 ust. 1 w związku z art. 70 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej;
3) art. 148 zd. 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) w związku z § 35 ust. 3a tiret czwarte Regulaminu studiów na Uniwersytecie Warszawskim z art. 70 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej;
4) § 9 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni (Dz. U. Nr 84, poz. 380 ze zm.) z art. 2 oraz art. 70 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Skarżący wskazał, iż decyzją Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z 23 stycznia 2002 r. (nr WP.A/SD/102/02) został skreślony z listy studentów z uwagi na niewniesienie opłaty za VII semestr studiów wieczorowych. Rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy decyzją Prorektora Uniwersytetu Warszawskiego z 8 maja 2002 r. (Nr St-4411-69-2002). Skargę na tę decyzję Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wyrokiem z 17 grudnia 2002 r. (sygn. akt I SA 1646/02).
Zdaniem skarżącego istniejące opłaty za studia ustalane są w sposób arbitralny i dowolny, zaś ochrona sądowa w przypadku skreślenia z listy studentów z uwagi na nieuiszczenie opłaty ma charakter pozorny. Brak jest także wzorców umożliwiających sądową kontrolę wysokości opłat żądanych przez uczelnię, w szczególności zaś ocenę, czy nie przekracza ona kosztów ponoszonych przez uczelnię w zakresie niezbędnym do uruchomienia i prowadzenia działalności dydaktycznej. Pozbawia to skarżącego realnej, merytorycznej i skutecznej kontroli sądowej, stanowiąc tym samym naruszenie prawa do sądu określonego w art. 45 ust. 1 Konstytucji.
Skarżący zarzucił ponadto, iż art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy o szkolnictwie wyższym dokonuje wyłączenia konstytucyjnej zasady bezpłatności nauki ze względu na sam tryb studiów (inny niż studia dzienne), a nie z powodu braku pokrycia w środkach publicznych niezbędnego kosztu tych studiów, co jest sprzeczne z art. 70 ust. 2 Konstytucji. Skarżący podkreślił, iż podstawa pobierania opłat narusza konstytucyjny wymóg ustawowego określenia, bowiem art. 30 ustawy o szkolnictwie wyższym poprzez – pozbawione jakichkolwiek wytycznych – blankietowe upoważnienie, przekazał wybór i określenie tej podstawy władzy wykonawczej. Korzystając z niego Rada Ministrów wydała zakwestionowane w skardze konstytucyjnej rozporządzenie z 17 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni, którego § 9 ust. 1 także nie spełnia konstytucyjnych wymogów z uwagi na swoją niejasność. Przepis ten przewiduje, iż podstawę ustalenia odpłatności za studia stanowi planowany koszt zajęć dydaktycznych, brak jest jednak określenia sposobu szacowania kosztów, konstrukcji i zakresu przedmiotowego i podmiotowego planu. Zdaniem skarżącego stwarza to niekontrolowane możliwości konstruowania opłat dowolnych i arbitralnych.
Kwestionując zgodność z Konstytucją art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy o szkolnictwie wyższym skarżący zarzucił ponadto temu przepisowi, iż nie określa wyraźnie adresata przewidzianych w nim obciążeń finansowych związanych ze studiami, a także nie precyzuje formy prawnej, w jakiej następuje nałożenie obowiązku opłaty (indywidualna decyzja administracyjna, umowa cywilna).
Zdaniem skarżącego, art. 148 zd. 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) w związku z § 35 ust. 3a tiret czwarte Regulaminu studiów na Uniwersytecie Warszawskim, w zakresie, w jakim przewiduje skreślenie z listy studentów w wyniku nieuiszczenia przez studenta opłaty za odpłatne zajęcia, pobieranej w zakresie przekraczającym koszt uruchomienia i prowadzenia tych zajęć narusza art. 70 ust. 1 i 2 Konstytucji. Przepis ten upoważnia bowiem bez jakichkolwiek ograniczeń materialnoprawnych do zupełnie swobodnego określenia przypadków podjęcia decyzji o skreśleniu z listy studentów z uwagi na nieuiszczenie wymaganej opłaty, chociażby opłata ta przekraczała koszt uruchomienia i prowadzenia zajęć dydaktycznych.
Postanowieniem z 26 września 2003 r. Trybunał Konstytucyjny odmówił nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu, uznając, iż wyłączną podstawę wydania wymienionych w skardze konstytucyjnej orzeczeń stanowił art. 148 zd. 1 ustawy z 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego orzeczenia te nie odwoływały się w swojej treści ani do art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy o szkolnictwie wyższym, ani do art. 30 tejże ustawy, ani też do § 9 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 17 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni. Zarzuty odniesione w treści skargi konstytucyjnej do wyżej wymienionych przepisów nie mogły więc stanowić przedmiotu merytorycznego rozpoznania.
Trybunał Konstytucyjny uznał ponadto, iż zbędnym jest ponowne orzekanie w przedmiocie zarzutów odniesionych w skardze konstytucyjnej do treści art. 148 zd. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym, bowiem są one tożsame z zarzutami, które Trybunał oceniał już w sprawie zakończonej wyrokiem z 8 listopada 2000 r. (sygn. SK 18/99, OTK ZU nr 7(37)/2000, poz. 258). W tymże wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał, iż akty wewnętrzne uczelni, stanowiące jedynie aktualizację czy konkretyzację przepisów powszechnie obowiązujących nie mają samoistnego charakteru, a tym samym nie można im przypisać cech aktu normatywnego objętego kognicją Trybunału Konstytucyjnego. Podtrzymując to stanowisko Trybunał Konstytucyjny uznał, iż niedopuszczalne jest merytoryczne rozpoznanie skargi konstytucyjnej w zakresie dotyczącym § 35 ust. 3a tiret czwarte Regulaminu studiów na Uniwersytecie Warszawskim, przewidującego skreślenie z listy studentów w przypadku nieuiszczenia opłaty za odpłatne zajęcia.
Na powyższe postanowienie skarżący wniósł zażalenie, w którym stwierdził, iż art. 148 ustawy o szkolnictwie wyższym ma charakter blankietowy, odsyłający do regulaminu studiów. W decyzji o skreśleniu z listy studentów wyraźnie powołano się na przesłankę „nieuiszczenia opłaty” za studia, zaś obowiązek uiszczenia owej opłaty wyraźnie wynika z art. 23 ust. 2 pkt 2 oraz art. 30 ustawy o szkolnictwie wyższym, a także § 9 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 17 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni. Zdaniem skarżącego, gdyby nie obowiązywały wspomniane wyżej przepisy, to brak byłoby podstawy prawnej do skreślenia skarżącego z listy studentów. Co prawda art. 148 ustawy o szkolnictwie wyższym odsyła do regulaminu studiów, tym niemniej merytoryczną przesłanką skreślenia skarżącego z listy studentów było niewywiązywanie się z obowiązku uiszczenia opłaty za studia. Normatywną podstawę nakładania takiego obowiązku stanowi zaś art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy o szkolnictwie wyższym.
Skarżący podniósł także, iż niezasadna była ocena Trybunału Konstytucyjnego co do zbędności merytorycznego rozpoznawania zarzutów skarżącego dotyczących treści art. 148 zd. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym. Zdaniem skarżącego praktyka orzecznicza sądów wskazuje, iż nie czują się one związane wyrokiem interpretacyjnym Trybunału Konstytucyjnego z 8 listopada 2000 r., jaki zapadł w sprawie o sygnaturze akt SK 18/99, zaś sposób ustalenia wysokości opłat za studia w dalszym ciągu pozostaje poza sferą kontroli sądowej. Ponadto podniesiony w skardze konstytucyjnej zarzut naruszenia prawa do merytorycznej kontroli sądowej w ogóle nie był przedmiotem badania w sprawie o sygnaturze akt SK 18/99.
Odnosząc się do stwierdzenia Trybunału Konstytucyjnego, iż regulamin studiów na Uniwersytecie Warszawskim nie ma charakteru aktu normatywnego, skarżący wskazał, że kwestia ta nie jest jednoznaczna i nie powinna być rozstrzygana w trakcie badania formalnych warunków, jakie spełniać powinna skarga konstytucyjna.
Niezależnie od powyższych zarzutów skarżący podniósł, iż sędzia Trybunału Konstytucyjnego wydający postanowienie o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej uczestniczył jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego i prorektor tej uczelni w wydaniu zakwestionowanego regulaminu. Ponadto sprawował on funkcję Wiceministra Edukacji Narodowej, a więc resortu sprawującego nadzór nad szkolnictwem wyższym. Zdaniem skarżącego budzi to wątpliwości co do bezstronności sędziego, uzasadniające zarzut nieważności przeprowadzonego rozpoznania wstępnego skargi konstytucyjnej.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Odnosząc się do kwestii zbędności orzekania w przedmiocie zarzutów dotyczących treści art. 148 ustawy o szkolnictwie wyższym Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż w skardze konstytucyjnej nie zakwestionowano zgodności tego przepisu z art. 45 ust. 1 Konstytucji. Chybiony jest więc zarzut skarżącego, jakoby wskazany przez niego w treści skargi wzorzec konstytucyjny nie był brany pod uwagę przy wydaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 listopada 2000 r. Zarzut naruszenia art. 45 ust. 1 Konstytucji skarżący powiązał natomiast z treścią art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643 ze zm.) Trybunał związany jest granicami skargi konstytucyjnej. Trybunał oceniał więc kwestię zbędności ponownego orzekania o konstytucyjności art. 148 zd. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym wyłącznie w granicach zarzutów, jakie podniesiono w treści skargi konstytucyjnej. Zarzuty te nie obejmowały naruszenia art. 45 ust. 1 Konstytucji.
Należy natomiast uznać za zasadny zarzut skarżącego, iż wykluczone jest przyjęcie zbędności orzekania wówczas, gdy praktyka stosowania regulacji prawnej będącej przedmiotem wcześniejszego rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego o charakterze interpretacyjnym, odbiega od przyjętego w wyroku Trybunału sposobu wykładni. Powołane przez skarżącego argumenty uzasadniają takie przekonanie w zakresie przepisów objętych skargą konstytucyjną, w szczególności w odniesieniu art. 148 ustawy o szkolnictwie wyższym.
Należy także podzielić przekonanie skarżącego, iż art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy o szkolnictwie wyższym w sposób pośredni określa zakres stosowania art. 148 ustawy o szkolnictwie wyższym. Wskazał na to sam Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 listopada 2000 r., sygn. SK 18/99, stwierdzając, iż z uwagi na swoją blankietowość art. 148 ustawy o szkolnictwie wyższym nie może być rozpoznawany samoistnie, lecz jedynie w związku z art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy. Dotyczy to odpowiednio art. 30 ustawy o szkolnictwie wyższym oraz § 9 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni (Dz. U. Nr 84, poz. 380 ze zm.). W takiej sytuacji można uznać wspomniane wyżej przepisy za pośrednią podstawę wydania wobec skarżącego decyzji o skreśleniu go z listy studentów.
Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności należało uwzględnić zażalenie skarżącego, co czyniło zbędnym odnoszenie się do pozostałych zarzutów sformułowanych w zażaleniu. W szczególności, z uwagi na przyjęcie w tej fazie postępowania, iż nie zachodzą przesłanki wykluczające dopuszczalność merytorycznego rozpoznania skargi konstytucyjnej w zakresie dotyczącym art. 148 zd. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym, nie ma znaczenia kwestia charakteru normatywnego regulaminów studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Regulamin ten nie stanowi bowiem samodzielnego przedmiotu skargi konstytucyjnej. W sytuacji, w której doszło do uwzględnienia zażalenia skarżącego na postanowienie o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej zbędnym jest także odrębne badanie zarzutu „nieważności rozpoznania wstępnego”. Trybunał Konstytucyjny wydając orzeczenie w trybie zażalenia na postanowienie o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej samodzielnie bowiem ocenia, czy spełnione zostały przesłanki warunkujące dopuszczalność merytorycznego rozpoznania skargi konstytucyjnej.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej