Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 6 grudnia 2006
Miejsce publikacji
OTK ZU 2B/2007, poz. 98
Skład
SędziaFunkcja
Marek Mazurkiewicz
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [42 KB]
Postanowienie z dnia 6 grudnia 2006 r. sygn. akt Ts 217/06
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 6 grudnia 2006
Miejsce publikacji
OTK ZU 2B/2007, poz. 98
Skład
SędziaFunkcja
Marek Mazurkiewicz

98/2B/2007

POSTANOWIENIE
z dnia 6 grudnia 2006 r.
Sygn. akt Ts 217/06

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Marek Mazurkiewicz,
po wstępnym rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej Jolanty Włodarskiej w sprawie zgodności:
art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz. U. Nr 28, poz. 153, ze zm.) oraz art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391, ze zm.) z art. 2 i art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
postanawia:
odmówić nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej złożonej do Trybunału Konstytucyjnego 23 sierpnia 2006 r. skarżąca zakwestionowała zgodność art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz. U. Nr 28, poz. 153, ze zm.) oraz art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391, ze zm.) z art. 2 i art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji.
Decyzją ZUS – Oddział w Płocku z 11 czerwca 2004 r. (DU 450/92/2004/43081606347) ustalono skarżącej składki na ubezpieczenie zdrowotne za okres od 1 października 2001 r. do 30 kwietnia 2004 r. Odwołanie złożone od powyższej decyzji Sąd Okręgowy – Wydział XIII Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie oddalił wyrokiem z 31 października 2005 r. (sygn. XIII U 2494/04), wskazując w uzasadnieniu, iż skarżąca nie spełniała przesłanek warunkujących zwolnienie jej od uiszczania składek na ubezpieczenie zdrowotne wynikających z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz. U. Nr 28, poz. 153, ze zm.) oraz art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391, ze zm.) Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie wyrokiem z 22 lutego 2006 r. (sygn. akt III AUa 78/06) utrzymał zaskarżone orzeczenie w mocy.
W dniu 18 kwietnia 2006 r. skarżąca wystąpiła z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Płocku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu w celu złożenia skargi konstytucyjnej. Postanowieniem z 11 maja 2006 r. (sygn. akt I Co 964/06) uwzględniono złożony wniosek. Pismem z 13 czerwca 2006 r. Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku wyznaczył pełnomocnika do wniesienia skargi konstytucyjnej. Pismo doręczono pełnomocnikowi 21 czerwca 2006 r.
Zaskarżone regulacje podważają – zdaniem skarżącej – zasady sprawiedliwości społecznej. W pierwszej kolejności skarżąca wskazuje, iż pierwszy z warunków, których spełnienie uzasadnia zwolnienie od obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, tj. uzyskiwanie przychodu w wysokości nieprzekraczającej 331, 92 zł jest faktycznie nie do zrealizowania (prowadzenie działalności, której przychód jest niższy niż wskazana kwota jest nieopłacalne). Druga możliwość zwolnienia z opłacania składek – w przypadku rozliczania się w formie karty podatkowej – jest dla skarżącej, jako rencistki, prawie nieosiągalna.
Zarządzeniem sędziego Trybunału Konstytucyjnego z 12 września 2006 r. wezwano pełnomocnika skarżącej do uzupełnienia braków wniesionej skargi konstytucyjnej m.in. poprzez dokładne wskazanie, które z konstytucyjnych wolności lub praw przysługujących skarżącej zostały naruszone oraz określenie sposobu tego naruszenia; nadesłanie decyzji ZUS/o Płock z 11 czerwca 2004 r. i wyroku Sądu Okręgowego – Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z 31 października 2005 r. (sygn. akt XIII U 2494/04) oraz podanie daty doręczenia wyroku Sądu Apelacyjnego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z 22 lutego 2006 r. (sygn. akt III AUa 78/06).
W piśmie procesowym nadesłanym do Trybunału w celu uzupełnienia braków wniesionej skargi skarżąca wskazuje na naruszenie zasady sprawiedliwości społecznej określonej w art. 2 Konstytucji oraz prawa do równego traktowania przez władze publiczne (art. 32 ust. 1 i ust. 2 Konstytucji). W uzasadnieniu swojego stanowiska skarżąca wywodzi, iż zaskarżone przepisy wprowadzają uprzywilejowanie osób opłacających podatek w formie karty podatkowej. Wymaganie od skarżącej jako osoby starszej „dokładnej znajomości przepisów podatkowych, jak i spełnienia skomplikowanej procedury uzyskania karty podatkowej jest niesprawiedliwe społecznie”. Skarżąca wyjaśniła także, iż wyrok Sądu Apelacyjnego otrzymała 24 marca 2006 r.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Przesłanki merytorycznego rozpatrzenia skargi konstytucyjnej uregulowane zostały w art. 79 ust. 1 Konstytucji oraz w ustawie z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.). Z konstrukcji skargi konstytucyjnej przyjętej w prawie polskim wynika, iż celem jej jest ochrona przysługujących skarżącemu konstytucyjnych praw i wolności, naruszonych na skutek wydania ostatecznego rozstrzygnięcia w oparciu o przepis, którego konstytucyjność się kwestionuje. Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy z 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym to na skarżącym ciąży obowiązek wskazania naruszonego prawa lub wolności konstytucyjnej oraz określenia sposobu, w jaki do tego naruszenia doszło. Trybunał Konstytucyjny na mocy art. 66 ustawy zobowiązany jest do orzekania w granicach wniesionego środka prawnego. Skardze konstytucyjnej, która nie spełnia przewidzianych przepisami wymogów, należy zaś – po bezskutecznym wezwaniu zarządzeniem sędziego TK do usunięcia braków – odmówić nadania dalszego biegu zgodnie z art. 36 ust. 3 w zw. z art. 49 ustawy o TK.
W skardze konstytucyjnej, stanowiącej przedmiot wstępnego rozpoznania, uprawnienia do wniesienia skargi konstytucyjnej upatruje się w naruszeniu zasady sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji) oraz zasady równości wobec prawa (art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji).
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż wywodzona z art. 2 Konstytucji zasada sprawiedliwości społecznej, na którą powołuje się skarżąca we wniesionej skardze konstytucyjnej, nie może stanowić samoistnej podstawy skargi konstytucyjnej (zob. przede wszystkim postanowienia z 12 grudnia 2000 i z 23 stycznia 2002 r., sygn. Ts 105/00, OTK ZU nr 1/B/2002, poz. 59 i poz. 60). Artykuł 2 Konstytucji wyraża bowiem zespół zasad ustrojowych, ale jako taki nie jest podstawą wolności lub prawa podmiotowego. Powołanie się zatem na wywodzone z niego zasady, w tym również na nakaz urzeczywistniania zasad sprawiedliwości społecznej, nie może być samodzielną podstawą skargi konstytucyjnej (zob. postanowienie TK z 23 listopada 2005 r., sygn. Ts 7/05, OTK ZU nr 6/B/2005, poz. 244). Dopuszczalność powołania się na zasadę sprawiedliwości społecznej warunkowana jest w orzecznictwie wskazaniem konstytucyjnego prawa lub wolności, które doznały uszczerbku na skutek naruszenia tej zasady. W przypadku, w którym – jak ma to miejsce w niniejszej skardze – skarżący ogranicza się tylko do wskazania, iż w jego ocenie doszło do naruszenia zasady sprawiedliwości społecznej, brak jest podstaw do przyjęcia, iż zostało wskazane prawo, którego ochrony można dochodzić w trybie skargi konstytucyjnej, co tym samym uniemożliwia stwierdzenie, iż zostały spełnione przesłanki tego środka prawnego.
W skardze konstytucyjnej stanowiącej przedmiot wstępnego rozpoznania uprawnienia do wniesienia skargi konstytucyjnej upatruje się także w naruszeniu zasady równości wynikającej z art. 32 Konstytucji. O dopuszczalności powoływania się na powyższy przepis Konstytucji, jako na źródło konstytucyjnych praw lub wolności, których naruszenie legitymuje do wniesienia skargi konstytucyjnej, wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu z 24 października 2001 r. wydanym w pełnym składzie (sygn. SK 10/01, OTK ZU nr 7/2001, poz. 225). Trybunał Konstytucyjny stwierdził w nim, iż wynikająca z art. 32 Konstytucji zasada równości stanowi samodzielnie jedynie zasadę ogólną, mającą charakter niejako prawa „drugiego stopnia”, tzn. przysługującego w związku z konkretnymi normami prawnymi, a nie w oderwaniu od nich – „samoistnie”. „Zasada ta oznacza przede wszystkim, że wszyscy są równi „w godności, wolności i prawach”, o których w innych przepisach mówi Konstytucja, i że nie jest dopuszczalna dyskryminacja w realizacji tych wolności i praw”. Równość nie ma zatem charakteru abstrakcyjnego i absolutnego, ale „funkcjonuje zawsze w pewnym kontekście sytuacyjnym, odniesiona musi być do zakazów lub nakazów albo nadania uprawnień określonym jednostkom (grupom jednostek) w porównaniu ze statusem innych jednostek (grup)”. W związku z powyższym dopuszczalność powołania się w skardze konstytucyjnej na naruszenie zasady równości winna zostać ograniczona wyłącznie do przypadków, w których zostanie wskazane konkretne podmiotowe prawo, wolność lub obowiązek o charakterze konstytucyjnym, które doznają uszczerbku na skutek jej naruszenia.
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego ani w skardze konstytucyjnej, ani w piśmie procesowym nadesłanym w celu uzupełnienia braków skargi skarżąca nie wskazała konstytucyjnego prawa o charakterze podmiotowym ani konstytucyjnej wolności, w zakresie których doszłoby do naruszenia zasady równości. Podkreślić także należy, iż skarżąca nie wykazała także, w jaki sposób zaskarżona regulacja narusza tę zasadę. Sam fakt, iż zwolnienie z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne dotyczy tylko osób rozliczających się w formie karty podatkowej, a nie na zasadach ogólnych, nie jest jeszcze bowiem równoznaczny z przyjęciem, iż doszło do naruszenia zasady równości. To na skarżącej ciążył obowiązek uprawdopodobnienia, iż przyjęcie takiego kryterium jest dyskryminujące. Ponieważ skarżąca nie wykazała, w jaki sposób zastosowanie przewidzianego w ustawie kryterium prowadzi do naruszenia zasady równości, należy stwierdzić, iż nie określiła tym samym, w jaki sposób doszło do naruszenia tej zasady przez zaskarżony przepis.
Mając powyższe na uwadze, należało orzec jak na wstępie.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej