Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 25 października 2000
Miejsce publikacji
OTK ZU 7/2000, poz. 268
Skład
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [15 KB]
Postanowienie z dnia 25 października 2000 r. sygn. akt Ts 24/00
sprawozdawca: Stefan J. Jaworski
przewodnicząca: Teresa Dębowska-Romanowska
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 25 października 2000
Miejsce publikacji
OTK ZU 7/2000, poz. 268
Skład
POSTANOWIENIE
z dnia 25 października 2000 r.
Sygn. akt Ts 24/00

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Teresa Dębowska-Romanowska - przewodnicząca
Stefan J. Jaworski - sprawozdawca
Krzysztof Kolasiński,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym zażalenia na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 1 czerwca 2000 r. o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej Olgierda S.,
postanawia:
pozostawić zażalenie bez rozpoznania.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej Olgierda S., wniesionej do Trybunału Konstytucyjnego 18 lutego 2000 r., zarzucono niezgodność art. 54 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, w brzmieniu ustalonym przepisem art. 35 pkt 11 ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 104, poz. 450 ze zm.) z art. 2, art. 19, art. 32, art. 67 ust. 1 oraz art. 77 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem skarżącego, regulacja zbiegu uprawnień rentowych inwalidy wojskowego lub wojennego ze świadczeniami z ubezpieczenia społecznego w postaci emerytury lub innymi świadczeniami o charakterze rentowym, wynikająca m.in. z zaskarżonego przepisu, jest sprzeczna z zasadą ochrony praw nabytych, zasadą równości wobec prawa, zasadą otaczania specjalną opieką inwalidów wojennych, zasadą zabezpieczenia obywatela w razie niezdolności do pracy, a także z prawem do rekompensaty za doznaną szkodę.
Trybunał Konstytucyjny postanowieniem z 1 czerwca 2000 r. oddalił skargę konstytucyjną z powodu niespełnienia dwóch wymaganych prawem warunków: wyczerpania toku instancji oraz wniesienia skargi w przewidzianym prawem 14 dniowym terminie.
Na postanowienie to zażalenie wniósł sam skarżący twierdząc, iż zostało ono oparte na wadliwie sformułowanych zarzutach formalno-proceduralnych i pomija meritum skargi. Podniósł też, iż niewniesienie kasacji było wynikiem niemożliwości znalezienia adwokata lub radcy prawnego, który wniósłby ją w przewidzianym prawem terminie.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. Nr 102, poz. 643 ze zm.), skarga konstytucyjna musi zostać sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Ten tzw. przymus adwokacki został wprowadzony w interesie skarżącego. U podstaw jego wprowadzenia znajduje się, obok nadzwyczajnego charakteru tego środka jako instrumentu ochrony praw i wolności konstytucyjnych, przede wszystkim dążenie do zapewnienia prawidłowego sformułowania skargi konstytucyjnej i uczynienia ją środkiem zdolnym do wszczęcia postępowania wstępnego przed Trybunałem Konstytucyjnym, a równocześnie chęć ograniczenia spraw, w których skarga byłaby środkiem przedwczesnym, zbędnym lub niedopuszczalnym z punktu widzenia ochrony interesów osób skargę taką składających. Jak podnosi się w orzecznictwie (postanowienia z: 12 maja 1998 r., sygn. Ts 17/98, OTK ZU Nr 1/1999, poz. 32; 23 marca 1999 r., sygn. Ts 152/99, OTK ZU Nr 3/1999, poz. 52; 30 marca 1999 r., sygn. Ts 148/98, OTK ZU Nr 3/1999, poz. 56) tak, jak potrzebna jest kwalifikowana wiedza prawnicza w fazie przygotowywania skargi konstytucyjnej, tym bardziej kwalifikacje takie niezbędne są dla sformułowania i przedstawienia zarzutów wobec postanowienia o odmowie nadania jej dalszego biegu. Zażalenie bowiem, aby było skuteczne zawierać musi podważenie ocen dokonanych przez Trybunał Konstytucyjny w postępowaniu wstępnym, a dotyczących spełnienia przez skargę konstytucyjną wynikających z konstytucji i ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wymogów formalnych. Tak więc przyjęcie wąskiego rozumienia wymogu określonego w art. 48 ust. 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, a co za tym idzie dopuszczenie do składania przez skarżącego zażalenia na postanowienie odmawiające nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej podważałoby cel i istotę wprowadzenia obowiązkowego zastępstwa przez adwokata lub radcę prawnego przy sporządzaniu skargi konstytucyjnej. Nadto, stanowisko takie znalazło wyraz w wyraźnej woli ustawodawcy, bowiem w ustawie z dnia 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 53, poz. 638), która weszła w życie 7 października 2000 r., określono nowe brzmienie art. 48 ust. 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który expressis verbis stanowi, iż skargę i zażalenie na postanowienie o odmowie nadania skardze dalszego biegu sporządzają adwokat lub radca prawny.
Z uwagi na to, że zażalenie z 16 czerwca 2000 r. na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 1 czerwca 2000 r. o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej nie zostało sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego, nie może być przedmiotem merytorycznego rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej