Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 12 października 1999
Miejsce publikacji
OTK ZU 1/2000, poz. 39
Skład
SędziaFunkcja
Marian Zdyb
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [12 KB]
Postanowienie z dnia 12 października 1999 r. sygn. akt Ts 138/99
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 12 października 1999
Miejsce publikacji
OTK ZU 1/2000, poz. 39
Skład
SędziaFunkcja
Marian Zdyb
POSTANOWIENIE
z dnia 12 października 1999 r.
Sygn. akt Ts 138/99

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Marian Zdyb,
po wstępnym rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej
Mieczysława K., w sprawie zgodności:
przepisów zakładowego systemu wynagradzania (ZSW) pracowników Stoczni G. S.A. w G. wprowadzonego Zarządzeniem DN Nr 1/90 z 30 marca 1990 r. z art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
postanawia:
odmówić nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej pana Mieczysława K. zakwestionowano zgodność przepisów zakładowego systemu wynagradzania (ZSW) pracowników Stoczni G. S.A. w G. wprowadzonego Zarządzeniem DN Nr 1/90 z 30 marca 1990 r. z art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem pełnomocnika skarżącego, kwestionowane przepisy wydane zostały z naruszeniem art. 24112 oraz art. 18 ustawy – Kodeks pracy, zaś skarżący, wskutek podjętych na ich podstawie orzeczeń, pozbawiony został praw nabytych do dodatku stażowego, co narusza art. 64 ust. 1 Konstytucji RP, gwarantujący ochronę praw majątkowych.
Trybunał Konstytucyjny zważył co następuje:
Zgodnie z treścią art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. Nr 102, poz. 643) warunkiem merytorycznego rozpoznania skargi konstytucyjnej jest jej złożenie w terminie dwóch miesięcy od daty doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego rozstrzygnięcia.
W niniejszej sprawie, prawomocnym wyrokiem, od którego doręczenia rozpoczął się bieg terminu do wniesienia skargi konstytucyjnej, jest wyrok Sądu Najwyższego – Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 9 lutego 1999 r. (sygn. akt I PKN 563/98), oddalający kasację skarżącego od wyroku Sądu Apelacyjnego w G.
Jak wynika z treści skargi konstytucyjnej, orzeczenie to wraz z uzasadnieniem zostało doręczone skarżącemu 25 maja 1999 r. Tym samym, od tego dnia rozpoczął się bieg, przewidzianego w cytowanym wyżej przepisie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, terminu warunkującego dopuszczalność korzystania ze skargi konstytucyjnej w niniejszej sprawie. W związku z tym, że skarga Mieczysława K. wniesiona została do Trybunału Konstytucyjnego dopiero w 22 września 1999 r. stwierdzić należy, iż nastąpiło znaczne przekroczenie ustawowego terminu do jej wniesienia.
Tym samym, z uwagi na to, że skarga konstytucyjna złożona została z przekroczeniem terminu określonego w art. 46 ust. 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, należało odmówić nadania jej dalszego biegu.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej