Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 23 listopada 2004
Miejsce publikacji
OTK ZU 5B/2004, poz. 334
Skład
SędziaFunkcja
Marian Zdyb
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [28 KB]
Postanowienie z dnia 23 listopada 2004 r. sygn. akt Ts 114/04
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 23 listopada 2004
Miejsce publikacji
OTK ZU 5B/2004, poz. 334
Skład
SędziaFunkcja
Marian Zdyb
POSTANOWIENIE
z dnia 23 listopada 2004 r.
Sygn. akt Ts 114/04

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Marian Zdyb,
po wstępnym rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej Barbary Nadolnej w sprawie zgodności:
przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302) z art. 2, art. 7 oraz art. 32 Konstytucji,
postanawia:
odmówić nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej z 17 czerwca 2004 r. (data nadania skargi w urzędzie pocztowym) skarżąca – Barbara Nadolna zakwestionowała zgodność z Konstytucją przepisu (mylnie oznaczonego jako art. 15 ust. 5a) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302). Kwestionowanej regulacji skarżąca zarzuciła niezgodność z art. 2, 7 oraz art. 32 Konstytucji.
Zarządzeniem sędziego Trybunału Konstytucyjnego z 6 września 2004 r. wezwano skarżącą do uzupełnienia w terminie 7 dni braków formalnych skargi konstytucyjnej przez: dokładne określenie przepisów zaskarżonej ustawy, na podstawie których sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o wolnościach lub prawach albo obowiązkach skarżącej określonych w Konstytucji, i w stosunku do których skarżąca domaga się stwierdzenia niezgodności z Konstytucją; wskazanie, jakie konstytucyjne wolności lub prawa skarżącej i w jaki sposób – jej zdaniem – zostały naruszone przez zakwestionowane w skardze konstytucyjnej przepisy; doręczenie odpisów ostatecznego orzeczenia, o którym mowa w art. 79 ust. 1 Konstytucji, wydanego w sprawie skarżącej na podstawie zakwestionowanych w skardze konstytucyjnej przepisów; jak również doręczenie odpisów orzeczenia sądu lub organu administracji publicznej wskazującego na wyczerpanie przez skarżącą przysługującej w sprawie drogi prawnej wraz z dokładnym określeniem daty doręczenia skarżącej tego orzeczenia wraz z uzasadnieniem.
W ustawowym terminie 7 dni skarżąca nie usunęła wskazanych braków skargi konstytucyjnej.
Ponieważ w wyznaczonym terminie nie zostały usunięte braki formalne skargi konstytucyjnej o sygn. Ts 114/04, na podstawie art. 49 w związku z art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643 ze zm.) należało odmówić nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej