Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie dot. kosztów
Data 29 kwietnia 2008
Miejsce publikacji
OTK ZU 3A/2008, poz. 54
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [32 KB]
Postanowienie z dnia 29 kwietnia 2008 r. sygn. akt SK 29/07
przewodniczący: Mirosław Granat
sprawozdawca: Ewa Łętowska
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
I - uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie dot. kosztów
Data 29 kwietnia 2008
Miejsce publikacji
OTK ZU 3A/2008, poz. 54

54/3A/2008

POSTANOWIENIE
z dnia 29 kwietnia 2008 r.
Sygn. akt SK 29/07

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Mirosław Granat - przewodniczący
Zbigniew Cieślak
Teresa Liszcz
Ewa Łętowska - sprawozdawca
Mirosław Wyrzykowski,
po rozpoznaniu, na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 kwietnia 2008 r., wniosku pełnomocnika skarżącej spółki, adwokata Bartłomieja Jankowskiego, o orzeczenie na rzecz skarżącej zwrotu kosztów postępowania,
postanawia:
nie uwzględnić wniosku.

Uzasadnienie:

I

1. Adwokat Bartłomiej Jankowski, jako pełnomocnik skarżącej spółki Akzo Nobel Coatings sp. z o.o. z siedzibą we Włocławku wniósł, na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.; dalej: ustawa o TK) o orzeczenie na rzecz skarżącej zwrotu kosztów postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, również w wypadku nieuwzględnienia skargi konstytucyjnej.
2. Postanowieniem z 23 kwietnia 2008 r. Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej skarżącej spółki, umorzył postępowanie w sprawie zbadania zgodności art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) w związku z art. 191 § 1 i 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r. – Kodeks handlowy (Dz. U. Nr 57, poz. 502, ze zm.) z powołanymi przepisami Konstytucji, ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku. Trybunał Konstytucyjny, wobec ustalenia, że wyrok NSA z 26 stycznia 2007 r., oddalający skargę kasacyjną na wyrok WSA uchylający decyzję organu podatkowego, nie jest orzeczeniem ostatecznym w rozumieniu art. 79 ust. 1 Konstytucji, stwierdził brak spełnienia podstawowej przesłanki materialnoprawnej, od której Konstytucja uzależnia dopuszczalność skargi.
3. Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym: „koszty postępowania przed Trybunałem, z zastrzeżeniem ust. 2, ponosi Skarb Państwa”. Z ust. 2 zdanie pierwsze tego przepisu wynika, że Trybunał Konstytucyjny orzeka zwrot kosztów postępowania przed Trybunałem wraz z wyrokiem uwzględniającym skargę konstytucyjną. W uzasadnionych przypadkach Trybunał może orzec zwrot kosztów postępowania również wówczas, gdy nie uwzględnił skargi konstytucyjnej (art. 24 ust. 2 zdanie drugie).
Zwrot kosztów postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 zdanie drugie ustawy o TK ma charakter wyjątkowy i jest odstępstwem od zasady ogólnej wyrażonej w art. 24 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o TK. Oznacza to, że pojęcie „uzasadnionego przypadku” musi być interpretowane ściśle i nie może podlegać wykładni rozszerzającej. Na wnioskodawcy ciąży obowiązek wykazania, że mimo umorzenia postępowania, a więc nawet wtedy, gdy skarga nie mogła zostać skierowana do rozpoznania na rozprawie, istnieje uzasadniona podstawa do zwrotu kosztów.
Trybunał Konstytucyjny, rozpoznając wniosek pełnomocnika skarżącej, nie znalazł podstaw do uznania, że zachodzi „uzasadniony przypadek”, który przemawiałby za przyznaniem kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego.
Z tych względów Trybunał Konstytucyjny postanowił jak w sentencji.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej