Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 9 lipca 2015
Miejsce publikacji
OTK ZU 5B/2015, poz. 538
Skład
SędziaFunkcja
Zbigniew Cieślak
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [75 KB]
Postanowienie z dnia 9 lipca 2015 r. sygn. akt Ts 76/15
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie o odmowie
Data 9 lipca 2015
Miejsce publikacji
OTK ZU 5B/2015, poz. 538
Skład
SędziaFunkcja
Zbigniew Cieślak
POSTANOWIENIE
z dnia 9 lipca 2015 r.
Sygn. akt Ts 76/15

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Zbigniew Cieślak,
po wstępnym rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej Przedsiębiorstwa Handlowego IMEX Sp. z o.o. z siedzibą w Ustroniu w sprawie zgodności:
1) art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274, ze zm.) z art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz z art. 2 ust. 1 i 2 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji, sporządzonej w Budapeszcie dnia 16 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 97, poz. 469);
2) art. 184 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) z art. 184 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
postanawia:
odmówić nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej wniesionej do Trybunału Konstytucyjnego 3 marca 2015 r. (data nadania) Przedsiębiorstwo Handlowe IMPEX Sp. z o.o. z siedzibą w Ustroniu (dalej: skarżąca albo spółka) wystąpiła z zbadanie zgodność art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274, ze zm.; dalej: ustawa o s.s.e.) w zakresie, w jakim zobowiązuje przedsiębiorcę do wykazania okoliczności od niego niezależnych powodujących niedotrzymanie dotychczasowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, z art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji oraz z art. 2 ust. 1 i 2 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji, sporządzonej w Budapeszcie dnia 16 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 97, poz. 469; dalej: umowa międzynarodowa). Skarżąca wystąpiła także o zbadanie zgodności art. 184 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej: p.p.s.a.) w zakresie, w jakim przepis ten umożliwia oddalenie skargi kasacyjnej, „jeżeli nie ma [ona] usprawiedliwionych podstaw”, z art. 184 Konstytucji w zakresie, w jakim statuuje on zasadę kontroli działalności administracji publicznej.
Skarga konstytucyjna została złożona na podstawie następującego stanu faktycznego. Skarżąca prowadzi działalność gospodarczą na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: strefa) na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy z 30 grudnia 2000 r. Zezwolenie to zostało udzielone do 8 sierpnia 2016 r. na warunkach, zgodnie z którymi do 31 maja 2003 r. skarżąca powinna m.in. rozpocząć działalność gospodarczą na terenie strefy, zatrudnić co najmniej 60 osób oraz ponieść określone koszty inwestycyjne.
Powyższe warunki zezwolenia zostały dwukrotnie zmienione. Decyzją z 23 września 2003 r. Minister Gospodarki zmienił je w ten sposób, że termin rozpoczęcia działalności gospodarczej, zatrudnienia co najmniej 60 osób i poniesienia wydatków inwestycyjnych wyznaczył na 31 grudnia 2005 r. Decyzją z 31 stycznia 2006 r. Minister Gospodarki ponownie przedłużył termin spełnienia warunków zezwolenia w ten sposób, że ostateczny termin rozpoczęcia działalności, zatrudnienia wymaganej liczby osób i zainwestowania środków, ustalił do 31 grudnia 2009 r.
Pismem z 21 grudnia 2009 r. skarżąca wystąpiła z wnioskiem o zmianę zezwolenia w trybie art. 19 ust. 4 ustawy o s.s.e. w zakresie przedłużenia terminu spełnienia warunków o kolejne trzy lata. W uzasadnieniu wniosku skarżąca podniosła, że nie jest w stanie dotrzymać wyznaczonego terminu rozpoczęcia działalności z powodu obecnej sytuacji związanej z załamaniem się światowych rynków finansowych i stagnacją gospodarczą.
Decyzją z 22 lutego 2012 r. (nr 55/IW/12) Minister Gospodarki odmówił zmiany zezwolenia z 30 grudnia 2000 r. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Minister Gospodarki – na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o s.s.e. w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 118, poz. 746) – utrzymał w mocy decyzję odmawiającą zmiany zezwolenia z 30 grudnia 2000 r. (decyzja z 26 kwietnia 2012 r., nr 106/IW/12) W ocenie organu kryzys nie był okolicznością uniemożliwiającą wywiązanie się z zobowiązań inwestycyjnych określonych w zezwoleniu, ponieważ ostatnia decyzja zmieniająca zezwolenie i wydłużająca termin realizacji warunków o 4 lata została wydana w 2006 r., a więc w okresie koniunktury gospodarczej. Mimo wysokiego tempa rozwoju gospodarczego kraju i koniunktury na rynkach najważniejszych partnerów handlowych Polski skarżąca nie podjęła żadnych kroków zmierzających do realizacji inwestycji. Niespełnienie warunków zezwolenia do 31 grudnia 2009 r. nie mogło być także, zdaniem organu, wynikiem zmian reguł opodatkowania przedsiębiorców działających w strefie podatkiem od nieruchomości i zmian zasad działania stref w związku z planowaną akcesją Polski do Unii Europejskiej. Zatem likwidacja zwolnienia z podatku od nieruchomości i zmiany będące wynikiem akcesji nastąpiły przed 23 grudnia 2005 r., kiedy to skarżąca złożyła swój drugi wniosek o zmianę zezwolenia polegającą na wydłużeniu terminu spełnienia warunków do 31 grudnia 2009 r. Okoliczności te nie mogły więc mieć wpływu na brak możliwości dotrzymania tych warunków i zrealizowania inwestycji do końca 2009 r.
Na powyższą decyzję skarżąca złożyła skargę, którą oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA w Warszawie) wyrokiem z 30 października 2012 r. (sygn. akt VI SA/Wa 1447/12). Sąd podkreślił, że przedsiębiorca wnioskujący o zmianę zezwolenia zobowiązany jest przede wszystkim wykazać, że nie może dotrzymać dotychczasowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na okoliczności od niego niezależne, czego skarżąca nie uczyniła. Sąd zauważył, że kryzys, na który powołuje się skarżąca, nastąpił w wyniku gwałtownej zmiany sytuacji na rynku finansowym w drugiej połowie 2008 r., a więc około półtora roku przed upływem terminu spełnienia warunków. Od momentu uzyskania zezwolenia do wystąpienia pierwszych oznak kryzysu, a więc przez ponad 7 lat, skarżąca jedynie zakupiła nieruchomość w strefie, nie przystąpiła natomiast do realizacji inwestycji i ograniczyła się tylko do wnioskowania o zmianę terminu spełnienia warunków w celu utrzymania zezwolenia. Sąd uznał także, że wskazywane przez skarżącą okoliczności mające uzasadnić zmianę zezwolenia nie były od niej niezależne. Skarżąca uzyskała zezwolenie w 2000 r. i należy do grupy przedsiębiorców, których uprawnienie do zwolnienia od podatku dochodowego, ze względu na niezgodność z regułami unijnymi, było przedmiotem negocjacji akcesyjnych. Nowe zasady korzystania ze zwolnienia podatkowego, znacznie ograniczające wielkość dopuszczalnego wsparcia, weszły w życie z dniem akcesji Polski do Unii Europejskiej. Skarżąca należy do grupy małych przedsiębiorstw, a to oznacza, że w przypadku dochodów osiągniętych z działalności w strefie może skorzystać ze zwolnienia podatkowego wyłącznie do końca 2011 r. Prawo do korzystania ze zwolnień podatkowych wygasło z tym dniem niezależnie od tego, że w zezwoleniu określono, iż obowiązuje ono do 8 sierpnia 2016 r. Zatem odroczenie w czasie realizacji inwestycji w strefie wyklucza możliwość skorzystania przez skarżącą ze zwolnienia podatkowego.
Skarżąca złożyła skargę kasacyjną od powyższego wyroku, wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Wyrokiem z 28 sierpnia 2014 r. (sygn. akt II GSK 1020/13) Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) oddalił skargę kasacyjną.
W skardze konstytucyjnej skarżąca zarzuciła naruszenie prawa ochrony własności i innych praw majątkowych (art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji) przez art. 19 ust. 4 ustawy o s.s.e. w zakresie, w jakim zobowiązuje on przedsiębiorcę do wykazania okoliczności od niego niezależnych powodujących niedotrzymanie dotychczasowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. W przekonaniu skarżącej ustawodawca, mając na celu ułatwienie realizacji inwestycji przedsiębiorcom w strefach ekonomicznych oraz rozwój gospodarczy kraju, nie powinien uzależniać zmiany zezwolenia, a w konsekwencji możliwości zrealizowania inwestycji, od wykazania, że dotychczasowe jej niezrealizowanie nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych.
Skarżąca zarzuciła również w skardze konstytucyjnej niezgodność art. 184 p.p.s.a. z art. 184 Konstytucji. Według niej NSA nie przeprowadził wszechstronnej i obiektywnej analizy nieostrego pojęcia „okoliczności niezależne od przedsiębiorcy”. Ponadto, zdaniem skarżącej, art. 184 p.p.s.a., posługując się ogólnym terminem usprawiedliwionych podstaw, „daje zbyt dużą dowolność w ferowaniu rozstrzygnięć przez [NSA]”.
Wraz ze skargą skarżąca złożyła także wniosek o zawieszenie bądź wstrzymanie wykonania decyzji Ministra Gospodarki z 22 lutego 2012 r. dotyczącej zmiany zezwolenia z 30 grudnia 2000 r. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Skarga konstytucyjna jest szczególnym środkiem ochrony konstytucyjnych praw i wolności, którego merytoryczne rozpoznanie uwarunkowane jest spełnieniem wielu przesłanek wynikających bezpośrednio z art. 79 ust. 1 Konstytucji i doprecyzowanych w przepisach ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.; dalej: ustawa o TK).
W myśl art. 79 ust. 1 Konstytucji każdy, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone, ma prawo, na zasadach określonych w ustawie, wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego wolnościach lub prawach albo o jego obowiązkach określonych w Konstytucji.
Trybunał przypomina, że skarga konstytucyjna jest dopuszczalna tylko pod warunkiem spełnienia łącznie następujących przesłanek. Po pierwsze, zaskarżony przepis winien być podstawą prawną ostatecznego orzeczenia sądu lub organu administracji publicznej, wydanego w indywidualnej sprawie skarżącego. Po drugie, orzeczenie to powinno pociągać za sobą naruszenie wskazanych w skardze konstytucyjnych wolności lub praw przysługujących skarżącemu, przy czym naruszenie to musi mieć charakter faktyczny i aktualny. Po trzecie, źródłem naruszenia ma być normatywna treść kwestionowanych przepisów, a sposób tego naruszenia powinien być wskazany przez samego skarżącego w uzasadnieniu wnoszonej skargi (art. 47 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o TK).
Trybunał Konstytucyjny stwierdza, że rozpoznawana skarga nie spełnia powyższych przesłanek.
Naruszenia swoich konstytucyjnych praw skarżąca upatruje w odmowie zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy przez wydłużenie terminu spełnienia określonych w nim warunków, co – zdaniem skarżącej – pozbawia ją możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Odnosząc się do tych zarzutów, Trybunał podkreśla jednak, że sytuacja, z którą skarżąca łączy naruszenie swoich konstytucyjnych wolności i praw nie doprowadziła do uniemożliwienia jej korzystania ze zwolnienia podatkowego w związku z prowadzeniem działalności w strefie. Utrata tego prawa – co podkreślił WSA w Warszawie w wyroku z 30 października 2012 r. – wynika z art. 5 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 113, poz. 274, ze zm.; dalej: ustawa o zmianie s.s.e.) i nastąpiła z dniem 31 grudnia 2011 r. Oznacza to, że skarżąca nie ma interesu prawnego w kwestionowaniu konstytucyjności art. 19 ust. 4 ustawy o s.s.e. Nawet bowiem gdyby Trybunał orzekł zgodnie z żądaniem sformułowanym w skardze i uznał, że kwestionowana regulacja ustawy o s.s.e. jest niezgodna z art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji, nie zmieniłoby to sytuacji prawnej skarżącej. Trybunał wielokrotnie podkreślał, że w polskim systemie prawnym skarga konstytucyjna nie stanowi swoistej actio popularis. Rozstrzygnięcie Trybunału w postępowaniu wszczętym wniesieniem skargi konstytucyjnej, choć wywiera skutki erga omnes, to jednak w szczególności dotyczy podmiotu, który postępowanie zainicjował. Oznacza to, że w jego sprawie musi dojść, w wypadku zasadnego i skutecznego podważenia kwestionowanego przepisu, do faktycznej ochrony konstytucyjnych wolności lub praw, jak stanowi art. 79 ust. 1 Konstytucji (zob. postanowienie TK z 13 czerwca 2011 r., SK 26/09, OTK ZU nr 5/A/2011, poz. 46). Niespełnienie tego wymogu w rozpoznawanej skardze konstytucyjnej jest podstawą odmowy nadania jej dalszego biegu we wskazanym zakresie.
Niezależnie od powyższego Trybunał postanowił wskazać pozostałe braki formalne wniesionego środka ochrony prawnej.
Trybunał stwierdza, że przedstawione w skardze zarzuty są oczywiście bezzasadne, ich istota dotyczy bowiem prawa do korzystania ze zwolnienia podatkowego. Tymczasem w swoim orzecznictwie Trybunał wielokrotnie zwracał uwagę na to, że prawo do zwolnienia (odliczenia) podatkowego nie jest konstytucyjnym prawem podmiotowym, którego naruszenie legitymuje do wniesienia skargi konstytucyjnej. Zwolnienia podatkowe są odstępstwem od zasady powszechności i równości opodatkowania, mają zatem charakter wyjątkowy, a o ich wprowadzeniu i zakresie decyduje ustawodawca, kierując się przesłankami ekonomicznymi i społecznymi (zob. orzeczenie TK z 29 maja 1996 r., K 22/95, OTK ZU nr 3/1996, poz. 21; wyroki TK z 7 czerwca 1999 r., K 18/98, OTK ZU nr 5/1999, poz. 95 oraz 25 kwietnia 2001 r., K 13/01, OTK ZU nr 4/2001, poz. 81). Ponadto należy podkreślić, że samo wprowadzenie przez ustawodawcę zwolnienia podatkowego nie jest zasadniczo jednoznaczne z powstaniem prawa do osiągania dochodów w sposób niepodlegający opodatkowaniu, swoistego „prawa do zwolnienia podatkowego”, skoro zgodnie z art. 84 Konstytucji każdy obywatel jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie (zob. wyrok TK z 27 lutego 2002 r., K 47/01, OTK ZU nr 1/A/2002, poz. 6, a także postanowienie TK z 14 lipca 2004 r., Ts 21/04, OTK ZU nr 1/B/2005, poz. 19).
Trybunał podkreśla także, że samo zobowiązanie podmiotu do ponoszenia określonych ciężarów finansowych na cele publiczne – czego konsekwencją jest utrata prawa do zwolnienia podatkowego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy – nie stanowi niedopuszczalnej ingerencji w jego sferę majątkową, w szczególności w konstytucyjnie chronione prawo własności (zob. postanowienie TK z 9 lipca 2012 r., SK 19/10, OTK ZU nr 7/A/2012, poz. 87). Aby zakwestionować konstytucyjność nakładania podatków i ciężarów publicznych, nie wystarczy powoływać się na samą ingerencję we własność (majątek) sensu largo czy wolność działalności gospodarczej, ale należy uprawdopodobnić, że prawa te (ich istota) zostały naruszone lub – co najmniej – że ich urzeczywistnienie jest utrudnione (zob. wyrok TK z 7 czerwca 1999 r., K 18/98, OTK ZU nr 5/1999, poz. 95). W szczególności mogłoby to polegać na uprawdopodobnieniu, że zakwestionowane przepisy kształtują obowiązek podatkowy w taki sposób, iż prowadzi to do drastycznego i nieproporcjonalnego ograniczenia swobody korzystania ze środków majątkowych spółki (zob. wyrok TK z 16 października 2007 r., SK 63/06, OTK ZU nr 9/A/2007, poz. 105) oraz do uniemożliwienia prowadzenia przez nią działalności gospodarczej (zob. postanowienie pełnego składu TK z 16 lutego 2009 r., Ts 202/06, OTK ZU nr 1/B/2009, poz. 23). Takiej argumentacji skarżąca jednak nie przedstawiła.
Biorąc powyższe pod uwagę, Trybunał stwierdza, że analizowana skarga nie spełnia przesłanki wynikającej z art. 79 ust. 1 Konstytucji oraz art. 49 w związku z art. 36 ust. 3 i art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy o TK, co przesądza o konieczności odmowy nadania jej dalszego biegu.
Ponadto, jedynie na marginesie Trybunał zaznacza, że co do zasady nie można nadać dalszego biegu skardze konstytucyjnej, jeżeli akt normatywny w zakwestionowanym zakresie utracił moc obowiązującą przed wydaniem orzeczenia Trybunału (art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy o TK). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wydanie orzeczenia o akcie normatywnym, który utracił moc obowiązującą, jest konieczne dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw (art. 39 ust. 3 ustawy o TK).
Trybunał zauważa, że kwestionowany przepis utracił moc obowiązującą. Skarżąca pominęła tę kwestię, w szczególności nie przedstawiła argumentacji uzasadniającej konieczność kontroli uchylonego przepisu. Również z tego powodu rozpoznawanej skardze konstytucyjnej nie można nadać dalszego biegu.
W odniesieniu do zarzutu naruszenia przez art. 19 ust. 4 ustawy o s.s.e. postanowień umowy międzynarodowej Trybunał przypomina zaś, że art. 79 ust. 1 Konstytucji wyłącza możliwość przyjęcia norm prawa międzynarodowego jako podstawy kontroli aktu normatywnego w trybie skargi konstytucyjnej. Artykuł 79 ust. 1 ustawy zasadniczej jednoznacznie mówi o „konstytucyjnych prawach i wolnościach” oraz wnoszeniu skargi w sprawie „zgodności z Konstytucją”. Podstawą skargi konstytucyjnej musi być zatem zarzut naruszenia tych wolności i praw, które określa Konstytucja, nawet wówczas, gdy są one chronione także aktami prawa międzynarodowego (zob. postanowienia TK z: 18 kwietnia 2000 r., SK 2/99, OTK ZU nr 3/2000, poz. 92 i 31 maja 2005 r., SK 59/03, OTK ZU nr 5/A/2005, poz. 61 oraz wyroki TK z: 8 czerwca 1999 r., SK 12/98, OTK ZU nr 5/1999, poz. 96; 10 lipca 2000 r., SK 21/99, OTK ZU nr 5/2000, poz. 144 i 13 stycznia 2004 r., SK 10/03, OTK ZU nr 1/A/2004, poz. 2).
Rozpoznawana skarga nie spełnia wymogów formalnych także w zakresie zarzutu niezgodności art. 184 p.p.s.a. z art. 184 Konstytucji. Trybunał Konstytucyjny przypomina, że treść art. 79 ust. 1 Konstytucji przesądza o tym, iż wzorcem kontroli dokonywanej w trybie skargi konstytucyjnej mogą być jedynie przepisy Konstytucji wyrażające wolności lub prawa podmiotowe (zob. postanowienia pełnego składu TK z: 24 października 2001 r., SK 10/01, OTK ZU nr 7/2001 poz. 225; 23 stycznia 2002 r., Ts 105/00, OTK ZU nr 1/B/2002, poz. 60 oraz 16 lutego 2009 r., Ts 202/06, OTK ZU nr 1/B/2009, poz. 23). Tymczasem wskazany jako wzorzec kontroli art. 184 Konstytucji nie jest źródłem wolności ani praw podmiotowych, co oznacza, że nie może być samodzielną podstawą kontroli konstytucyjności dokonywanej w trybie skargi konstytucyjnej (zob. m.in. postanowienia TK z 26 czerwca 2014 r., Ts 251/13, OTK ZU nr 3/B/2014, poz. 234 oraz 9 listopada 2006 r., Ts 79/06, OTK ZU nr 6/B/2006, poz. 289).
Trybunał stwierdza zatem, że skarga nie spełnia przesłanki wynikającej z art. 79 ust. 1 Konstytucji i art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy o TK, co przesądza o konieczności odmowy nadania jej dalszego biegu w tym zakresie.
Odmowa nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej czyni bezprzedmiotowym rozpoznanie wniosku w sprawie wydania postanowienia tymczasowego o wstrzymanie wykonania decyzji Ministra Gospodarki z 22 lutego 2012 r.
W tym stanie rzeczy Trybunał Konstytucyjny postanowił odmówić nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej