Proszę czekać trwa pobieranie danych
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 18 grudnia 2013
Miejsce publikacji
OTK ZU 6B/2013, poz. 603
Skład
SędziaFunkcja
Piotr Tulejaprzewodniczący
Zbigniew Cieślaksprawozdawca
Andrzej Rzepliński
Pobierz orzeczenie w formacie doc

Pobierz [55 KB]
Postanowienie z dnia 18 grudnia 2013 r. sygn. akt Ts 40/13
przewodniczący: Piotr Tuleja
sprawozdawca: Zbigniew Cieślak
Komparycja
Tenor
postanawia
Uzasadnienie
- część historyczna
- uzasadnienie prawne
Rodzaj orzeczenia Postanowienie na zażalenie
Data 18 grudnia 2013
Miejsce publikacji
OTK ZU 6B/2013, poz. 603
Skład
SędziaFunkcja
Piotr Tulejaprzewodniczący
Zbigniew Cieślaksprawozdawca
Andrzej Rzepliński

603/6B/2013

POSTANOWIENIE
z dnia 18 grudnia 2013 r.
Sygn. akt Ts 40/13

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Piotr Tuleja - przewodniczący
Zbigniew Cieślak - sprawozdawca
Andrzej Rzepliński,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym zażalenia na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 lipca 2013 r. o odmowie nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej „Cezary Bartłomiej Paluchniak” Sp. z o.o.,
postanawia:
nie uwzględnić zażalenia.

Uzasadnienie:

W skardze konstytucyjnej z 8 lutego 2013 r. „Cezary Bartłomiej Paluchniak” Sp. z o.o. (dalej: skarżąca) zakwestionowała zgodność art. 30 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712, ze zm.; dalej: ustawa z 2006 r.) w brzmieniu sprzed 30 grudnia 2008 r. z art. 2, art. 31 ust. 3, art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 i art. 175 ust. 1 Konstytucji.
Postanowieniem z 23 lipca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny odmówił nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu. Trybunał stwierdził, że skarga została wniesiona z przekroczeniem trzymiesięcznego terminu, o którym mowa w art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.; dalej: ustawa o TK). Ponadto podstawą odmowy był brak ostatecznego orzeczenia wydanego na podstawie zaskarżonego przepisu (czyli niespełnienie przesłanki formalnej wynikającej z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o TK). Niezależną podstawą odmowy nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu było ustalenie, że argumentacja skarżącej dotycząca zakwestionowanego przepisu jest postulatem de lege ferenda, a takie zarzuty nie podlegają kognicji Trybunału Konstytucyjnego. Odniósłszy się do przywołanych w skardze wzorców kontroli, Trybunał stwierdził, że art. 2 i art. 31 ust. 3 Konstytucji nie mogą być samodzielnymi wzorcami kontroli w rozpatrywanej skardze konstytucyjnej, natomiast art. 175 ust. 1 Konstytucji ma charakter ustrojowy i nie wynikają z niego podmiotowe prawa, wolności lub obowiązki jednostki o charakterze konstytucyjnym. Zarzuty dotyczące naruszenia prawa do sądu i zakazu zamykania drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw (art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji) Trybunał uznał za oczywiście bezzasadne, ponieważ sprawa skarżącej została rozpoznana przez sądy powszechne obu instancji, a powództwo o odszkodowanie od Skarbu Państwa zostało oddalone.
W zażaleniu z 1 sierpnia 2013 r. skarżąca podniosła, że dotrzymała terminu do wniesienia skargi konstytucyjnej. Ponadto – jej zdaniem – zakwestionowany przepis był podstawą ostatecznego orzeczenia, ponieważ w apelacji zarzuciła naruszenie art. 2530 ustawy z 2006 r., a sąd II instancji „poddał analizie zarzuty apelacyjne (…) i uznał, że podstawę prawną programu stanowiły »przepisy ustawy [z 2006 r.]«”. Według skarżącej „ostateczne rozstrzygnięcie zostało oparte o ocenę naruszeń przez pozwanych art. 30 [ustawy z 2006 r.]”, ponieważ „sąd, dochodząc do przekonania, że do takowych naruszeń nie doszło, uznał, iż brak jest podstaw do zastosowania art. 417 [ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.; dalej: k.c.)]”. Skarżąca stwierdziła, że art. 30 ustawy z 2006 r. w brzmieniu sprzed 30 grudnia 2008 r. w sposób kompletny regulował „procedurę odwoławczą od decyzji o odrzuceniu projektu przeznaczonego do dofinansowania”, a ona wniosła „pozew o odszkodowanie do sądu cywilnego, gdyż droga sądowo-administracyjna została wykluczona przez art. 37 [ustawy z 2006 r.]”. Skarżąca podniosła także, że art. 2 i 31 ust. 3 Konstytucji nie zostały przez nią wskazane jako samoistne wzorce kontroli konstytucyjnej. Jak stwierdziła, „należy je wiązać z art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji, a te należy uprzednio powiązać z art. 175 ust. 1 Konstytucji”.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Zaskarżone postanowienie jest prawidłowe, a argumenty podniesione w zażaleniu nie podważają ustaleń przedstawionych w tym orzeczeniu i dlatego nie zasługują na uwzględnienie. Przedmiotem kontroli dokonywanej przez Trybunał Konstytucyjny w wyniku wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu jest jedynie prawidłowość dokonanego w nim rozstrzygnięcia.
Trybunał stwierdza, że w zażaleniu skarżąca nietrafnie wywiodła z art. 48 ust. 2 ustawy o TK skutek polegający na przerwaniu biegu terminu do wniesienia skargi konstytucyjnej. W zaskarżonym postanowieniu Trybunał prawidłowo stwierdził, że w przypadku złożenia przez skarżącego wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu do czasu rozstrzygnięcia tego wniosku przez sąd termin nie biegnie, a zatem ulega zawieszeniu. W przypadku skarżącej bieg trzymiesięcznego terminu rozpoczął się 3 kwietnia 2012 r., tj. następnego dnia po doręczeniu jej odpisu wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 11 stycznia 2012 r. (sygn. akt I ACa 514/11). W dniu 20 kwietnia 2012 r. skarżąca złożyła wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu do sporządzenia skargi konstytucyjnej, a 15 listopada 2012 r. Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu poinformowała pełnomocnika z urzędu o wyznaczeniu go do sporządzenia skargi konstytucyjnej. Tymczasem skargę konstytucyjną wniesiono dopiero 8 lutego 2013 r., czyli ze znacznym (o 12 dni) przekroczeniem trzymiesięcznego terminu.
Niezasadny jest zarzut skarżącej, w myśl którego zakwestionowany przepis był podstawą ostatecznego orzeczenia w jej sprawie. W zaskarżonym postanowieniu Trybunał słusznie podkreślił, że skarżąca dochodziła roszczenia odszkodowawczego na podstawie art. 417 k.c. Nie domagała się natomiast, by sąd zbadał prawidłowość decyzji o odrzuceniu protestu, mimo że zdaniem skarżącej niekonstytucyjność art. 30 ustawy z 2006 r. miała polegać na braku „możliwości skutecznego spowodowania kontroli sądowo-administracyjnej decyzji o odrzuceniu projektu przeznaczonego do dofinansowania”. W postanowieniu o odmowie nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu Trybunał prawidłowo ustalił, że na podstawie art. 30 ustawy z 2006 r. nie zostało wydane rozstrzygnięcie w sprawie o odszkodowanie zainicjowanej na podstawie przepisów k.c. Skarżąca nie uzyskała bowiem orzeczenia, z którego sentencji wynika, że niemożliwe jest uruchomienie kontroli sądowoadministracyjnej decyzji o odrzuceniu protestu złożonego na podstawie ustawy z 2006 r. W sprawie skarżącej wydano rozstrzygnięcie oddalające roszczenie odszkodowawcze, którym wystąpiła ona na podstawie art. 417 k.c.
W zażaleniu skarżąca podniosła także, że art. 2 i art. 31 ust. 3 Konstytucji nie zostały przez nią wskazane jako samoistne wzorce kontroli konstytucyjnej, ale „należy je wiązać z art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji, a te należy uprzednio powiązać z art. 175 ust. 1 Konstytucji”. Nie ma to jednak odzwierciedlenia w petitum ani w uzasadnieniu skargi. Nawet gdyby wskazane wzorce rozpatrywać łącznie, to trzeba by stwierdzić, że trafnie Trybunał uznał, iż art. 175 ust. 1 Konstytucji nie może być wzorcem kontroli w postępowaniu inicjowanym wniesieniem skargi konstytucyjnej, a zarzuty naruszenia art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji są oczywiście bezzasadne (sprawa o odszkodowanie została bowiem rozpoznana w postępowaniu przed sądami powszechnymi obu instancji, a powództwo skarżącej przeciwko Skarbowi Państwa zostało oddalone). Wówczas art. 2 i art. 31 ust. 3 Konstytucji pozostałyby jedynymi wzorcami kontroli, a przywołanie jako samodzielnych wzorców jest niedopuszczalne w postępowaniu zainicjowanym wniesieniem skargi konstytucyjnej.
W związku z powyższym Trybunał Konstytucyjny, na podstawie art. 49 w zw. z art. 36 ust. 7 ustawy o TK, nie uwzględnił zażalenia na postanowienie o odmowie nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu.
Twoja sesja wygasła!
Twoja sesja wygasła
musisz odświeżyć stronę klikając na przycisk poniżej